Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

AI: Przyszłość to już. Czyli kiedy robot staje się człowiekiem?

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój technologii AI (sztucznej inteligencji), której systemy zaczęły dorównywać ludzkim możliwościom, a nawet czasami je przewyższać. Czy taki rozwój to błogosławieństwo dla ludzkiej cywilizacji czy nieuchronna apokalipsa, którą stworzyli sami sobie ludzie?

 

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć prelegenci  panelu dyskusyjnego: Przyszłość to już, czyli kiedy robot staje się człowiekiem, który odbył się 13 marca o godzinie 18:00 w Bibliotece Jagiellońskiej. Został on zorganizowany przez stowarzyszenie All in UJ (link). Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem; sala, w której się ono odbywało, mogła pomieścić około 100 osób, słuchaczy natomiast było 120!  Myślę, że ta frekwencja mówi wystarczająco jak bardzo jest to popularny temat.

 

AI

Źródło: link

AI z wielu perspektyw

 

Na zagadnienie AI można było więc spojrzeć z punktu widzenia wielu dziedzin: psychologii, filozofii i informatyki/cybernetyki. Otwierające pytanie brzmiało „czym jest AI?. Tu różnice w poglądach nie były jeszcze tak widoczne. Dla każdego z prelegentów AI jest po prostu sztuczną, nieorganiczną inteligencją (która posiada cechy rozumnej istoty).

 Za to każdy inaczej spoglądał na „cel badań nad sztuczną inteligencją”. Dr Magda Gawłowska widziała w tym możliwość odkrycia kim sami jesteśmy, jak funkcjonuje nasz mózg. Dr Michał Klincewicz patrzył się na to z punktu widzenia filozofii umysłu oraz zadał pytanie o „świadomego robota”. Mgr Leszek Nowak z kolei spoglądał bardziej przyziemnie, przypominając o firmach i korporacjach, które wydają na to duże pieniądze; wykorzystywanie ich do targetowania reklam oraz zastępowaniu ludzi w różnych zawodach.

I to było bardzo na plus! Różnorodność zdań pozwalała lepiej zrozumieć problem, a także skorzystać ze wszechstronnej wiedzy naukowców.

Następne pytanie było mym zdaniem źle sformułowane. Dotyczyło czatbotów i tego, czy są w stanie zastąpić człowieka. Bardziej by pasowało pytanie na poczet tego wykładu: czy czatboty są już w stanie imitować człowieka? Tak czy siak dyskusja poszła w tą stronę: i tu wszyscy byli zgodni, że do tego jeszcze daleka droga, choćby ze względu bariery językowej. Nie sposób się z tym nie zgodzić; choć postęp ciągle następuje w temacie sztucznej inteligencji, to większość osób rozróżni rozmowę z programem od żywej osoby.

Przy okazji wspomniano historię Tay Bot’a, czyli czatbota Microsoftu, który po jednym dniu rozmów z internautami zmienił się w szowinistę i rasistę, a także superkomputera Watson, który w teleturnieju Jeopardy pokonał tamtejszych mistrzów. Podobnie jak technologia AI, które samo zaprojektowało program lepszy od ludzkich programistów, a także języka stworzonego przez system sztucznej inteligencji, a niezrozumiałego dla ludzi. Wspominała o tym głównie pani Magda, te historie naprawdę umilały spotkanie i pokazywały, że rozwój w cybernetyce być może nam samym wymyka się spod kontroli.

 

AI

Źródło: link

 

Następna podjęta kwestia była bardzo ciekawa, gdyż dotyczyła świadomości robotów. Pan Michał zwrócił uwagę na ciekawą rzecz: AI nie będzie świadome w naszym pojmowaniu i możliwe, że nawet nie zwrócimy uwagi na to, że ono już takie jest. To ciekawe zagadnienie, bo mogłoby znaczyć, że samoświadome AI być może już istnieje, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Za to według pana Leszka: sztuczna inteligencja sama uzyska świadomość, całkowicie bez ludzkiej ingerencji. Zaawansowane kody samo-uczące, dążą do ciągłej ekspansji, co nieuchronnie musi zakończyć się wytworzeniem samoświadomości. 

Wtedy też wywiązała się spór o to, co czyni nas świadomymi. Pani Magda mówiła o coraz lepszym mapowaniu mózgu i tym, że powinniśmy również pytać się o to, czym jest sama świadomość. Nie zgodził się z tym pan Michał, wedle którego nawet pełne odwzorowanie struktury mózgu  nie pomoże nam odkryć tego, co nas istotami świadomymi; że najpewniej nie ma jednego narządu, który za to odpowiada. Umysł w takiej wizji nie jest tylko mózgiem, ale sumą funkcji różnych elementów organizmu.

 

Kiedy robot staje się człowiekiem, a jest nawet lepszy od niego?

 

Wszyscy prelegenci byli zgodni w temacie „kiedy robot staje się człowiekiem”. Nie ma ustalonej granicy i najpewniej nigdy nie będzie istnieć, a roboty nie będą ludzkie tak jak my chcemy. O Androidzie Sophii i uzyskaniu przez nią obywatelstwa Arabii Saudyjskiej wypowiedział się tylko pan Michał. Ironicznie zauważył, że robot zdobył prawa obywatelskie w kraju, w którym kobiety są dyskryminowane. Dodał również, że roboty nigdy nie powinny takowych dostać i że są one tylko narzędziami.

To akurat ciekawy i trudny temat, gdyby rzeczywiście pojawiła się (lub też ujawniła) świadoma AI, to jak ją powinniśmy traktować? Jeśli nie mielibyśmy wątpliwości co do jej „życia”, to czy traktowanie jej jako narzędzia nie byłoby swego rodzaj… wykluczeniem społecznym? Jako żywa istota mogłaby posiadać potrzebę bycia  traktowaną na równi z nami, a wyższość z naszej strony na pewno prowadziłaby do konfliktów.

 

AI
Źródło: link

 

Przedostatni temat był jednym z najdłuższych. „W czym roboty są lepsze od ludzi i w czym mogą nam pomóc”. Zaczęło się od pomocy osobom niepełnosprawnym i pracy tam, gdzie dla ludzi jest to niebezpieczne. Dalsze stwierdzenia nie były już tak pozytywne. Z jednej strony nie będą one ograniczone etyką i moralnością, przez co świadome AI byłoby więc bardziej obiektywne w swojej pracy. Z drugiej roboty przejmują stanowiska, których być może nie powinny. Na całą salę padło pytanie, z oferty którego lekarza wolałoby się skorzystać: człowieka, który może być zwyczajnie zmęczony czy rozkojarzony, lub też robota, mającego w sobie całą bazę medyczną. Pomijając nagłą przerwę prądu ta druga opcja wydała mi się rozsądniejsza. Z jednej strony najlepiej by było, gdyby maszyny wszystko za nas robiły, z drugiej powszechna mechanizacja coraz bardziej będzie wypychała element ludzki z rynku pracy. A to będzie powodowało dalsze rozwarstwienie.

 

AI zagrożenie czy szansa?

 

 

Na końcu padło pytanie, które zawsze pada w tego typu dyskusjach: czy AI jest zagrożeniem, czy szansą? Końcówka była pesymistyczna, pomimo uznania, że raczej nie zniszczą nas roboty znane z dziesiątek opowiadań SF. Pani Magda zauważyła, że są plusy i minusy, a najwięcej i tak zależy od programisty. Przy okazji zwróciła uwagę na sprawę prywatności w sieci, której już w zasadzie nie ma, patrząc się ile my sami dajemy informacji Facebookowi, Twitterowi czy innym portalom społecznościowym.

 

AI

Źródło: link

 

Pan Leszek na przykładzie dronów i rakiet samonaprowadzających udowodnił, że już istnieją maszyny – zabójcy. Być może czynnik ludzki zacznie mieć coraz mniejszą rolę w decydowaniu o tym, kto będzie musiał zginąć. Samochody automatyczne (czyli takie bez kierowcy), które mają się ze sobą zderzyć. W jednym jest kilkuosobowa rodzina, w drugim milioner. Jakimi kryteriami AI zdecyduje, kto przeżyje? A raczej czyje życie AI uzna za bardziej wartościowe? Chyba, że będzie odpowiednio zaprogramowane na takie przypadki, a to zdaje się jeszcze straszniejsze.

Najgorzej to widział pan Michał, wedle którego cybernetyzacja w wojsku będzie tylko się zwiększać, choć równocześnie może to działać jako czynnik odstraszający (tak, jak teraz to robi bomba atomowa). Zwrócił również uwagę na różnice w posiadaniu, a dostęp do AI będą mieć ci najbogatsi, którzy w końcu w nie inwestują.

 

Warto pójść na „All in UJ”

 

Dyskusja zajęła więcej czasu niż planowano dlatego publiczność miała okazję zadać tylko kilka pytań, choć chętnych było znacznie więcej. Mimo to spotkanie przedłużyło się o 15 minut, a po zakończeniu można było jeszcze zamienić kilka słów z mówcami. Mam nadzieję, że następne spotkania z serii „All in UJ” będą równie udane. Najbliższe wydarzenie już 20 marca o godzinie 18:30, a poruszana tematyka brzmi „Szczerze o wierze – status kobiety w religiach”. Brzmi ciekawie, dlatego zachęcam: warto się przejść!

 

AI
Źródło: link

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl