Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Hitler na koszulce i w restauracji? Nazistowska popkultura na dalekim wschodzie.

Ostatnio Polska żyje pewnym nazistowskim wybrykiem. Grupa osób w lesie obchodziła urodziny Hitlera przy pomocy tortu ze swastyką z batoników. Oczywiście spotkało się to z krytyką i wywołało wrzawę w mediach. Podobnych reakcji można by oczekiwać gdyby coś takiego zdarzyło się w Europie lub USA. Czy znalazłoby się na świecie miejsce, gdzie nie wywołałoby to takiej reakcji? Cóż, znalazł się kraj, gdzie Hitler całkiem legalnie mógł promować restauracje.

W marcu 2013 w Bangkoku została otwarta restauracja wzorująca się na KFC. Kradzież wizerunku zapewne przeszłaby bez echa, gdyby pułkownik nie zostałby zastąpiony twarzą dyktatora, na banerze zaś wielkimi literami stoi napis „Hitler”. KFC było niezadowolone tą sytuacją i zagroziło pozwem, niestety nie znalazłem informacji o tym, jak ta sytuacja się zakończyła.

“Bohater” u dołu z prawej.

Ewenement? Nie do końca. Podobizny dyktatora można znaleźć na koszulkach, często nałożony na jakąś postać popkulturową. W większości dotyczy to bazarów, problem ten nie omija też legalnych sklepów. Swego czasu w Indiach sprzedawano lody marki Hitler. Znalezienie i kupienie przetłumaczonego Mein Kampf nie jest tam problemem. Podobno ma całkiem dobrą sprzedaż.

W muzeum figur woskowych w Indonezji swego czasu stał i dyktator. Tak ze 3 lata. Na pozór nic dziwnego, to też postać historyczna. Ale w tle za nim znajdowało się zdjęcie bramy Oświęcimskiej, z samą figurą można było sobie zrobić selfie. Co odwiedzający robili. Smutne jest to, że to chyba jedyna rzecz z której ów muzeum zaistniało na świecie. Gdy w mediach zrobiło się głośno Hitler zniknął z wystawy.

Dziewczyna ładna. Jej styl trochę mniej.

A co powiecie na faszystowską modę? Południowokoreański dziewczęcy zespół Pritz wywołał skandal podczas jednego koncertu, gdy dziewczyny występowały w strojach łudząco podobnych do nazistowskich. Od lat na dalekim wschodzie występuje tzw. “nazi chic”, czyli ubieranie się w mundury 3 Rzeszy lub też obnoszenie się z taką symboliką. Nastolatkowie płci obojga nie widzą nic złego w robieniu sobie zdjęć. Nie chodzi im jednak o szerzenie złowrogiej ideologii, lecz o wygląd. Który ich zdaniem jest cool. A że kogoś szokuje…

Zapewne może zadziwiać jak to możliwe? Często winą jest niewiedza o tym, co się działo w Europie. Sama III rzesza nie kojarzy się tam tak negatywnie i była w dobrych stosunkach z wieloma krajami. Hitler i symbolika z nim związana jest też traktowana jako fajnie wyglądająca, bez względu czy chodzi o podobiznę dyktatora, czy strój SS-mana. Swastyka jednoznacznie kojarzy nam się z nazizmem, na dalekim wschodzie dalej jest postrzegana jako symbol szczęścia. Nie należy więc ich postrzegać jako neonazistów, zwolenników zbrodniczej ideologii. Raczej jako osoby, które wykorzystują symbolikę nie zdając sobie w pełni sprawy z konotacji, jakie ona wywołuje.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl, Krakowski Stańczyk     Designed by Okult.pl