Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Kalisz Ambient Festiwal – 7 edycja i wywiad z organizatorem

Kalisz Ambient Festiwal to już marka sama w sobie. W tym roku szykuje się już 7 edycja tego festiwalu i według oficjalnych doniesień wszystko wskazuje, że będzie przygotowany świetny skład artystów biorących w nim udział. Muzyka ambient to tylko jedna z propozycji jaką przedstawia nam KAF, o czym w wywiadzie poniżej mówi sam organizator. Zespoły i artyści jacy pojawiają się na festiwalu w Kaliszu to szeroko rozumiana scena muzyki eksperymentalnej, która może dostarczać słuchaczom wielu interesujących bodźców, jak również zaskakiwać nietypowymi konwencjami.

Artystyczna oprawa zawsze stała tutaj bardzo wysoko. Słuchacz, który wybiera się na ten festiwal może być przygotowany na zupełnie nowy wymiar doznań i z pewnością wyjdzie zadowolony. Dobór artystów – znane gwiazdy światowe, jak również nasi lokalni artyści zadbają o to, by każda osoba mogła doświadczyć czegoś wyjątkowego i zapadającego w pamięć.

Pieczołowicie dobrana muzyka eksperymentalna, by poruszać słuchacza i wprowadzać go w świat dźwięków, których nie spodziewał się usłyszeć. Klimat, z którym chce się obcować i chce się w nim zanurzyć. Doskonałe aranżacje, szczypta mroku, szczypta inności, spokoju, dzikości, to wszystko daje mieszankę niecodzienną, z którą możemy się zetknąć już w jesieni. Oczywiście w Polsce, na żywo i w Kaliszu.

Poprzednie edycje festiwalu gościły takie gwiazdy jak Alio Die, który to w nakładzie 150 sztuk wydał nawet wersję koncertową nagraną na KAF. Kælan Mikla, Scanner, Wacław Zimpel, Skinwalk, KAFEL, Hati i Aquavoice to artyści, którzy zagościli na ubiegłorocznej edycji festiwalu. To tylko zachęca do spoglądania na ostateczny skład 7 edycji, która będzie miała miejsce we wrześniu tego roku, bo kto wie czym jeszcze nas KAF zaskoczy.

Skinwalk

Skinwalk

Należy zaznaczyć, że jest to również świetna okazja do pokazania się szerszemu gronu dla młodych muzyków, którzy mogą zostać wytypowani na festiwalu Made in Kalisz do wzięcia udziału w Kalisz Ambient Festiwal. Więcej szczegółów poznacie w wywiadzie 😉

Festiwal odbędzie się w dniach 28 i 29 września 2018 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Fani muzyki eksperymentalnej powinni być zadowoleni, bo gwiazdy jakie wystąpią to m.in. Mia Zabelka, Paradox Obscur, Kriistal Ann, oraz polskie Mammoth Ulthana, Variété I Blokowisko. Drugi dzień festiwalu będzie niezłą gratką dla fanów zespołu Closterkeller na deskach Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zobaczymy wyjątkowy koncert, którego główną bohaterką będzie wokalistka tego zespołu – Anja Orthodox. Artystka zagra koncert akustyczny w duecie, a na warsztat pójdą wszystkie największe hity zespołu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Closterkeller, ale nie tylko…

 

Anja Orthodox - Closterkeller

Anja Orthodox z zespołu Closterkeller

 

Mia Zabelka

Mia Zabelka

Jak KAF wyglądał, jakie również atrakcje na nim czekają? Te pytania zadaliśmy samemu organizatorowi festiwalu, który opowie nam jak to wszystko wygląda. Zapraszamy do rozmowy z Przemysławem Rychlikiem!

 

Wywiad z organizatorem Kalisz Ambient Festiwal – Przemysławem Rychlikiem

 

1. To będzie już siódma edycja festiwalu…Po takim czasie jak oceniasz kierunek, w którym zmierza festiwal?

Od samego początku istnienia festiwalu zamysł był jeden, a mianowicie wsparcie eksperymentalnej sceny. Jednak pojęcie scena eksperymentalna ma szerokie spektrum. Nie da się jej jednoznacznie zaszufladkować w szablonowych ramach jednego gatunku. Dlatego z każdą kolejną edycją wyszukujemy coraz odważniej artystów wykonujących pochodne gatunki muzyki eksperymentalnej. Dlatego też na koncerty wybieramy artystów z nurtu ambient, elektro, alternatywnego rocka, industrial, gotyku czy nawet free jazzu. Na pewno z perspektywy tych siedmiu lat KAF ma o wiele więcej do zaoferowania niż na początku.

2. Dużo zmian nastąpiło od pierwszej edycji?

Taką najistotniejszą zmianą od pierwszej edycji była zmiana miejsca. Festiwal zmieniał lokalizację aż 3 razy. Pierwsze trzy edycje odbyły się w stricte rockowym klubie „Pod Muzami”, którego nie ma już na mapie klubów muzycznych w Polsce. Ze względu na zakończenie działalności tego lokalu czwartą edycję zrobiliśmy w Pubie „Urwany Film”. Było to bardzo ryzykowne posunięcie, ale podjęliśmy ją dla dobra i zachowania ciągłości tego festiwalu. Co najciekawsze, czwarta edycja była jedną z najlepszych jakie do tej pory zrobiliśmy. Od piątej nastąpił przełom, gdyż festiwal wzięło pod swoje skrzydła Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Zmiana lokalizacji na CKiS dała festiwalowi dużo dobrego. Otwarły się nowe możliwości i znacznie podwyższyły się standardy tego festiwalu. Mogliśmy zapraszać coraz lepszych artystów, organizować wernisaże i wystawy prac oraz giełdy muzyczne.

3. Kalisz Ambient Festiwal to tylko muzyka ambient? Przeglądając repertuar wykonawców można odnieść wrażenie, że całkiem dużo różnych gatunków manifestuje się na tej imprezie. Co więc prócz ambientu?

Tak jak powiedziałem Ci na początku naszej rozmowy Kalisz Ambient Festiwal nastawiony jest na wspieranie sceny eksperymentalnej. Oczywiście muzyka ambient należy do tej grupy, tak samo jak klimaty elektro, alternatywne, gotyckie itd… Wiesz, są takie osoby, dla których KAF powinien być tylko „ambientowy”, a my powinniśmy się skupiać tylko na ściąganiu ambientowych projektów. Dla mnie ma to krótkie nogi i hamuje rozwój festiwalu. Zgadzasz się ze mną?

4. Owszem, większa różnorodność może być trafnym posunięciem. Skupiacie się mocniej na młodszych pionierach muzyki eksperymentalnej czy na klasykach gatunku? Może poszukujecie środka pomiędzy tymi dwoma biegunami?

Wszystko zależy od tego na kogo nas stać heheheh :). Poważnie mówiąc najistotniejszą sprawą jest budżet danej edycji. Od niego zależy kogo zaprosimy. Oczywiście skład zawsze staramy się wypośrodkować. Są gwiazdy z kraju i zagranicy, bardzo perspektywiczne zespoły z debiutami płytowymi, ale i takie, które dopiero zaczynają bez dorobku płytowego. Tą ostatnią grupę stanowią najczęściej przedstawiciele Kaliskiej sceny. W ubiegłym roku powołaliśmy do życia Made In Kalisz Festival, który ma właśnie wspierać kaliską i okoliczną scenę eksperymentalną. Festiwal obrał formułę przeglądu i postanowiliśmy, że właśnie zwycięzca MiKF zagra na jesiennej gali KAFu, ale o tym zadecyduje publiczność podczas głosowania na swojego faworyta.

5. Jakie kryteria trzeba spełniać, żeby wystąpić jako artysta na festiwalu?

Przede wszystkim trzeba grać w klimatach, o których wspomniałem wcześniej. Natomiast jeśli jesteś z Kalisza czy okolic to droga do KAFu jest przez udział w Made In Kalisz Festival. Oczywiście mamy też swoją listę życzeń, którą sukcesywnie z roku na rok staramy się spełniać 🙂

6. To teraz trochę z innej półki. Jak wiemy KAF to nie tylko same koncerty, ale inne możliwości obcowania ze sztuką. Co proponujecie prócz samej muzyki?

Budynek Centrum Kultury i Sztuki jest bardzo duży, zabytkowy i posiada sam w sobie bardzo intrygujący klimat, co sprzyja organizacji wielu ciekawych wystaw prac malarskich, grafik, rzeźb itd. Odbywają się tam także spotkania z artystami, wernisaże i oczywiście koncerty. Podczas organizacji KAFu chcieliśmy ten potencjał wykorzystać, dlatego od piątej edycji naszego festiwalu oprócz koncertów można podziwiać wystawy prac malarskich czy grafik różnych artystów, można delektować się nowinkami sprzętu audiofilskiego oraz zaopatrzyć się w płyty CD, winylowe czy inne dodatki i gadżety muzyczne na specjalnie zorganizowanym tzw. „Rynku Muzycznym”

Mammoth Ulthana

Mammoth Ulthana

7. Kontemplacja, medytacja dźwięku… te słowa często przewijają się wśród opisów festiwalu. Zależy wam na zmianie świadomości widzów?

Masz pewnie na myśli opisy pod artystami, którzy występowali na poszczególnych edycjach festiwalu. Dlaczego myślisz, że chcielibyśmy wpływać na zmianę świadomości czy tez myślenia ludzi? Jestem pewien, że nasz festiwal co roku odwiedzają w pełni świadomi ludzie, którym żadne opisy nie namieszają w głowie 😉

8. Głównie je mieliśmy na myśli, ale też sam klimat festiwalu 🙂 Dobrze, to teraz na koniec: parę słów, gdzie przyjść na festiwal oraz ile kosztują bilety? 😉 (to pewnie mocno ciekawi czytelników!)

28 i 29 września zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Łaziennej 6 w Kaliszu na 7 edycję Kalisz Ambient Festiwalu. Bilety w przedsprzedaży będą w cenie 40 zł, w dniach festiwalu 50 zł. Karnety w przedsprzedaży 70 zł, a w dniach festiwalu 80 zł. Zapraszamy!

9. Dzięki za interesującą rozmowę i powodzenia w tegorocznej edycji Kalisz Ambient Festiwal!

Również dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w Kaliszu!

KAF 7

Zespoły i projekty biorące udział w tegorocznym Kalisz Ambient Festiwal 7

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl