Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Magical Dreams IV

Dla wielu sztuka to magia. Istnieje nawet nurt realizmu magicznego, zawierający w sobie mitologie, legendy, mistyczną symbolikę i wielką fantazję. Można się o tym przekonać oglądając wystawę MAGICAL DREAMS IV, na którą serdecznie zaprasza Galeria Miejska we Wrocławiu.

 

 

Galeria Miejska we Wrocławiu prezentuje MAGICAL DREAMS IV, czyli czwartą edycje tej cyklicznej wystawy. Przedstawia ona dzieła 37 artystów z Polski (między innymi Alen Kopera, Jacek Opała, Graszka Paulska, Andrzej Sajewski, Kazimierz Pilarz, Jacek Lipowczan), Europy (wśród nich Kathrina S. Baumgartner, Otto Rapp, Michael Maschka, Siegfried Zademack, Gianni Gianasso, Tim Roosen, Fabrizio Riccardi) czy Ameryki (Jose Parra, Carrie Ann Baade). Galeria Miejska we Wrocławiu i Baator Art Gallery zadbały o to, aby prace należały do najlepszych współczesnych twórców realizmu magicznego, których klasa z całą pewnością jest światowa. Co ważniejsze będą pokazywane nie tylko obrazy, ale też i rzeźby.

 

Realizm magiczny jest nurtem, który swój początek datuje na lata 20 XX wieku. Choć po raz pierwszy to określenie pojawiło się w Niemczech, to źródeł należy doszukiwać się w krajach latynoamerykańskich, gdzie swój szczyt osiągnął w latach 40. W podobnym czasie pojawił się w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat. Ów nurt to nie tylko obrazy, lecz także literatura i filmy. Wśród znanych malarzy można wymienić Paula Cadmusa, Ivan Albright, Henry Koerner’a czy słynną Fridę Kahlo. Wśród pisarzy warto wspomnieć choćby Salmana Rushdiego, Güntera Grassa i Gabriel García Márqueza.

Czym wyróżnia się realizm magiczny? Jest on połączeniem rzeczywistego świata z elementami fantastycznymi i mistycznymi, które mogą, ale nie muszą być wprost widoczne. Prace z tego nurtu mogą prezentować się na pozór realnie, zawsze będzie jednak coś, co zmusi do pytania „dlaczego”? Poza tym artyści odnoszą się baśni, ludowych legend, okultyzmu, tajemniczej symboliki, satanizmu i wszystkiego tego, co jest niejasne, i przez to zmusza do własnej interpretacji. Jest to wyjątkowo trudny nurt, gdyż nie tylko wymaga dobrego kunsztu, ale też wielkiej wyobraźni i oryginalności.

Wystawa MAGICAL DREAMS IV będzie trwać od 31 sierpnia do 13 października tego roku. Organizatorem wystawy jest Galeria Miejska we Wrocławiu i Baator Art Gallery, a kuratorem Mirosław Jasiński. Można ją zobaczyć w Galerii Miejskiej, która znajduje się na ulicy Kiełbaśniczej 28. Więcej o wydarzeniu można się dowiedzieć ze strony Galerii Miejskiej we Wrocławiu, do której link znajduje się tutaj  oraz oficjalnej strony wystawy.

Osobiście zachęcam do zobaczenia tej wystawy, nie tylko wszystkich tych zainteresowanych kulturą i sztuką, ale też osoby interesujące się magią, mistycyzmem czy okultyzmem. Niezbyt często mówi się o tym nurcie, tak więc dla wielu może to być pierwsza z nim styczność. Z miłą chęcią przyjmiemy relacje i fotorelacje z tej wystawy i nie omieszkamy się nimi podzielić z szerszą publicznością.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl