Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

„Od opętania do rytuału” – promocja książki Jakuba Bohuszewicza

Promocja książki „Od opętania do rytuału. Pojęcie i praktyka transu w kultach vodun i katolicyzmie”, której autorem jest dr Jakub Bohuszewicz odbyła się 18 stycznia 2018 roku w Bibliotece Jagiellońskiej. Poza autorem w dyskusji na temat książki wzięli udział prof. dr hab. Andrzej Szyjewski i dr Maciej Czeremski. Promocja rozpoczęła się kilka minut po 17 w sali konferencyjnej. Frekwencja w szczytowym momencie wyniosła około 40 osób. Chętni mogli kupić wyżej wspomnianą książkę, która całkiem dobrze się rozchodziła.

 

Prezentację autor zaczął wyjaśniając, czemu wziął się za taki temat. Można było dowiedzieć się o różnicach w katolickim opętaniu (gdzie ciało jest przejmowane przez demona i osoba traci nad sobą kontrolę) a wpuszczeniem w siebie ducha w wierzeniach vodun (gdzie duch jest wpuszczony, ale osoba zachowuje świadomość). W Polsce zwyczajowo oba te zjawiska określa się jako opętanie, ewidentnie mające negatywny oddźwięk. Zamiast tego dr Bohuszewicz proponuje inny termin: trans posesywny. Choć w samym katolicyzmie raczej to nie występuje, tego samego nie można powiedzieć o chrześcijaństwie, zwłaszcza w postaci ruchów charyzmatycznych. Dodatkowo można było usłyszeć o zjawisku paraliżu sennego oraz podobieństwach w dawnym nękaniu przez zjawy, a współczesnymi porwaniami przez kosmitów.

 

W części dyskusyjnej pytania mogła zadawać publiczność, te w większości tyczyły się jednak psychologii i biologii (między innymi, gdzie przebiega różnica pomiędzy opętaniem a chorobą psychiczną). Z ciekawszych wspomniałbym o przyrównaniu do opętania biblijnego, przejęcia przez ducha świętego i glosolalii (mówienia językami) oraz o zjawiskach, które mogą wspomóc zjawisko transu posesywnego, jak jednostajne granie na bębnie przez dłuższy czas.

 

Frekwencja była wysoka, szczególnie biorąc pod uwagę zbliżającą się sesje. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to do tego, że troszkę za mało było powiedziane co znajduje się w samej książce. Otwarcie salonu literackiego Jagiellonki w roku 2018 można uznać za udane, oby pojawiało się w nim jak najwięcej książek o tematyce religioznawczej.

 

Samą książkę możecie zakupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w tym miejscu: Od opętania do rytuału

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl