Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Relacja “Szczerze o wierze – status kobiety w religiach”

Jaki mają status kobiety w religiach? Czy istnieje wiara, w której to do nich należy decydujące słowo? I czy mają czego szukać wśród ortodoksów? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi w dyskusji “Szczerze o wierze – status kobiet w religiach”.

 

20 marca odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez All In Uj. Dyskusja odbyła się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie o godzinie 18:30. Wzięli w niej udział:

  • dr hab. Elżbieta Przybył-Sadowska z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • dr Przemysław Piekarski z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • dr Anna Szwed z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Kwestie organizacyjne

 

 Ktoś, kto nie pojawił się pół godziny wcześniej nie miał co liczyć na znalezienie dobrego miejsca siedzącego. Sam pojawiłem się kwadrans przed dyskusją i musiałem zadowolić się matą daleko od sceny, praktycznie tuż przy wejściu. Na szczęście organizatorzy z All In UJ byli pomocni i co chwila maty i krzesła były donoszone. Nie było problemów z nagłośnieniem i osoby z dalszych szeregów również mogły cieszyć się rozmową. Ci, którzy nie mogli przybyć na miejsce, zawsze mogli oglądać to przez streaming na Facebooku.

Frekwencja? Pomiędzy 120 a 150 osób. W sali przeznaczonej na około 100, a co chwila ktoś dochodził. Dominowały panie (około 70% zgromadzonych), dostrzec można było nie tylko studentki. To mnie nie dziwi, bo temat w końcu dotyczył kobiet, ale naprawdę zaskoczyłem się liczbą osób. Patrząc się na poprzedni wykład (który mówił o AI) All in UJ naprawdę dobrze dobiera tematykę i jestem pewien, że gdyby wykład odbywał się w jeszcze większej sali, to i ta byłaby pełna.

 

źródło: Wikipedia

 

Dyskusja i pytania

 

Pierwsze pytanie brzmiało “czy istnieje religia, w której kobieta ma uprzywilejowaną pozycję?”. Odpowiedziała na nie pani profesor Elżbieta podając za przykład Wicca, które co prawda nie jest jeszcze tak liczne, ale z każdym rokiem przybywa mu nowych zwolenników. Powodów ewidentnego patriarchalizmu dr Anna Szwed doszukuje się w starych systemach i ewolucji która następowała przez ten czas.

Dr Przemysław Piekarski mógł zaskoczyć zgromadzonych stwierdzeniem, że w sikhizmie kobieta ma wysoką pozycję, prawie równą mężczyźnie. Zwracał zresztą uwagę na dosyć wysoką pozycję w religiach subkontynentu Indyjskiego, co między innymi zaznaczone jest w Wedach (święte księgi hinduizmu). Przy okazji stwierdził, i pod tym podpisuje się oboma rękami, że być może za często patrzymy się przez pryzmat współczesności i zachodniego punktu widzenia. Doktor kontynuując o Indiach powiedział stwierdzenie, w którym “kobieta mistyczna jest mężczyzną” (co ma wskazywać na ich niezgorszą rolę). Przy okazji wspomniał o Tantrze oraz pewnej społeczności, w której to kobiety na specjalnym “targu” na rok wybierają swoich partnerów.

Dalsza dyskusja zeszła na judaizm, i tu nie padła jednoznaczna odpowiedź – jaki odłam, tyle wizji roli kobiety w religii. Pan Przemysław mógł zaskoczyć tym, że nie tylko wśród reformatorów, ale także wśród ortodoksyjnych Żydów zdarzają się kobiety – rabini i na chwilę obecną w Polsce są dwie. To była chyba najciekawsza rzecz, jaką usłyszałem podczas tego spotkania.

Pani Anna zauważyła, że kobiety w tej wierze mają inne formuły modlitewne, szukają swojej drogi, a nawet istnieją organizacje ortodoksyjnych feministek! Wspomniała równie o “Aguna”, czyli kobietach bez mężów, które nie są jednak traktowane jako wdowy (małżeństwo jest traktowane jako zawieszone). Dochodzi do tego, że sami ortodoksi szukają mężczyzn, chcąc dochować zachowania tradycji.

 

źródło: Wikipedia

 

Temat zszedł na chrześcijaństwo. Zaczęła pani Elżbieta mówiąc, że nie tylko rola kobiety w religii zależy od danego odłamu, co być może nawet społeczności (w końcu one też mogły słuchać Jezusa). Nie wiadomo natomiast jak wyglądało to na ziemiach Polskich w czasie przyjmowania chrztu, mało jest źródeł z tamtego okresu.

Padło też pytanie o różnice w chrześcijaństwie obecnie i w przeszłości. Pani Elżbieta wskazała na istnienie teologii feministycznej, co najlepiej widać w zachodnich odłamach (protestantyzm), najbardziej zamknięte na zmiany zaś jest prawosławie. Pani Anna zwróciła zaś uwagę na nauczanie i praktykę, a raczej rozbieżności w tym. Na przykład w Polsce rzadko się spotyka szafarki, gdzie w zachodnich kościołach ich obecność jest normą. Niby istnieje równość płci, ale kościół jest bardziej patriarchalny. Przypomniano jednak też o istnieniu świętych i wpływowych kobiet w tej religii.

 

źródło: Wikipedia

 

Pytania i podsumowanie

 

Nie było nikogo, kto chciałby wypowiedzieć się o roli kobiet w islamie, choć były zaproszenia. Rzadko podejmowano też tematu buddyzmu, ale mówcy zaznaczyli, że aż takimi specjalistami w tej dziedzinie nie są. Na tym zakończyła się oficjalna dyskusja i zaczęły się pytania tłumu. Nie chce już o tym zbytnio pisać, gdyż dyskusja się przedłużyła i tych można było zadać tylko kilka. Między innymi poruszono islam i znów muszę napisać “jaki odłam taka wizja”, choć zaznaczono, że być może bez kobiet ta religia w ogóle by nie powstała.

Dyskusja zakończyła się kwadrans po 20, choć chętni mogli zostać i porozmawiać z mówcami. Tutaj chylę przed nimi czoła, gdyż zostali praktycznie do momentu, gdy wypraszano już z Arteteki (o godzinie 21). To pokazało, że nie przyszli powiedzieć swoje i “pójść dalej”, ale naprawdę chcieli zainteresować zgromadzonych tematem. Niestety, nie dowiedziałem się, czy istnieją kobiety pełniące funkcje imamów.

Kolejne spotkanie z All In UJ uznaje za sukces. Choć osobiście bardziej spodobało mi się o AI to sama frekwencja pokazała, które cieszyło się większym zainteresowaniem. Jeżeli miałbym to jakoś podsumować to chyba bym rzeczywiście powiedział, że nie możemy patrzeć się na świat i religie tylko przez pryzmat swojej kultury. Sama nasza tradycja wielokroć się zmieniała i w pewnych rzeczach jesteśmy lepsi od innych kręgów cywilizacyjnych, w innych gorsi. Decydujący wpływ ma najpewniej społeczeństwo. Im jest ono bardziej patriarchalne, tym bardziej będą religie w nim wyznawane.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o wydarzeniach organizowanych przez All in UJ śledźcie na bieżąco ich stronę na Facebooku. Adres tutaj.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl