Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Sen rozmowa z podświadomością

“Ci którzy podejmują trud zrozumienia symboliki snów, znajdują w nich najbardziej interesujące informacje…” Carl Gustaw Jung

Sen. Natura snów jest niezwykle złożona. Od wieków uczeni, naukowcy, okultyści, zadają sobie pytania, skąd się biorą nasze sny, dlaczego śnimy oraz co one mogą dla nas oznaczać. Udowodniono, że mózg pracuje bez przerwy, a sen jest przebłyskiem naszej podświadomości. Często z naszymi snami związane są emocje i uczucia. To, co wpłynęło na nas, w dzień odbija się na naszym umyśle. Sny dotyczą każdej dziedziny naszego życia od tych najbardziej przyziemnych po sfery wyższe, zdominowane przez pierwiastek duchowy. Na przestrzeni wieków i lat wyodrębniono kilka rodzajów snów.

Najszerszej opisał to Zygmunt Freud, który wyodrębnił pięć głównych grup i to on był pierwszym, który podniósł sny do rangi naukowej umożliwiającej zagłębienie psychiki człowieka. Jeden z uczniów Freuda Carl Gustaw Jang zagłębił jeszcze bardziej symbolikę snów i jest całkowicie odmienna od tych Freudowskich. On krytykuje Freuda, że sprowadził sny do najbardziej prymitywnych biologicznych żądz człowieka. Jang uważał, że sny, pozwalają zagłębić się w naszą psychikę i duchowość. Zgadzali się tylko w jednym, że sny są objawem podświadomości i jest istotnym elementem w badaniu psychiki człowieka.

Starożytna szkoła filozoficzna wywodząca się z buddyzmu postulowała na cztery różne kategorie snów. To one w trafny sposób opisują nasze sny i co mogą znaczyć dla człowieka. Potem zostały poprawione przez innych naukowców i uczonych. Te cztery grupy zostały później rozwinięte przez naukowców i uczonych, a także buddystów czy mistyków.

Pierwsza grupa to sny powstałe w wyniku traumatycznych doznań, wrażeń fizycznych. Odczucia mogą pochodzić zarówno z wnętrza ciała, jak i ze świata zewnętrznego. Naukowcy twierdzą, że to organizm próbuję bronić się przed rozbudzeniem. Takimi fizycznymi snami jest wrażenie latania, biegania, pływania. Dodano do nich koszmary senne.

Druga grupa to doznania minionego dnia. Są kombinacją doznań, odbiciem, „wariacją” dotyczącego przeżyć z poprzedniego dnia. Obrazy z pamięci mogą być zdeformowane lub groteskowe, połączone z osobistymi skojarzeniami. Często też śniąc, zamieniamy się rolami, zmieniamy wydarzenia albo coś dodajemy od siebie, tworząc idealne wydarzenie.

Trzecia grupa to odzwierciedlenie wydarzeń, które aktualnie zachodzą w życiu śniącego. Pewne wydarzenia, które zdają się zaskakującymi, tak naprawdę są uzewnętrznieniem zjawisk rozwijających się powoli w sposób niejawny lub nieuświadomiony. Podobny sen może też dotyczyć wypieranych emocji, które narastają we wnętrzu człowieka.

Czwarta grupa to sny prorocze. Sny tego rodzaju pojawiają się u osób w stanie arahat (doskonały święty, który uzyskał nirwanę, pojął naturę egzystencji i oświecenia, poj. Buddyjskie). Osobowość tego typu cechuje brak pożądania zmysłowego, lęku, urazy, złości czy gniewu. Ponadto osoba taka zachowuje spokój, opanowanie, we wszelkich sytuacjach, jest zawsze życzliwa, wrażliwa na potrzeby innych, pogodna, i skuteczna w działaniu.

Symbolika snów jest mocno zakorzeniona w naszych wierzeniach, religii czy wyznaniu a także genealogi. Nasi dziadkowie, babki, prababki i jeszcze starsze pokolenie mocno wierzyli w sny swoich bliskich. Przekazywali wiedzę z ust do ust. Często na wsiach szeptuchy, wiedźmy, wiedzące, wróżki, tarocistki interpretowały sny ludzi. Próbowały doczytać się znaków przyszłości, katastrof, klęsk żywiołowych, aby przestrzec, ostrzec ludzi. Niestety, dzisiaj zostałyby wyśmiane lub nazwane wariatkami. Już sama inkwizycja skutecznie wypleniła tego typu wierzenia i pozostały marne skrawki wiedzy o snach. Jeszcze dziś można usłyszeć od mamy czy taty: o skoro ci się śnił bocian to będzie dziecko albo skoro kłosy zboża to dziecko w drodze.

Młodzi się śmieją z tego, ale wiara w sny jest bardzo silna. Są osoby, które próbują interpretować sny i czytać ich znaczenie. Dość niesamowicie to wygląda, gdy potem okazuje się, że sen się spełnił lub rozwiązaliśmy problem dzięki wyśnieniu rozwiązania. Często człowiek tak mocno przeżywa pewne wydarzenia, że odbijają się one na naszym śnie. Straciliśmy ukochaną osobę i ona pojawia się w śnie, żegna z nami lub uśmiecha. Sny pomagają nam zapamiętać wspomnienia, wydarzenia, ale też sytuacje, w których uczestniczyliśmy. Prorocze sny zdarzają się bardzo rzadko i tylko dzięki medytacji, zagłębieniu w mistycyzm można uznać je za prawdziwe.

Sny są niezwykle tajemniczym zjawiskiem naszego umysłu. Mnie się wydaje, że to głos podświadomości, która chce nam przekazać jak mamy się zachować, co się stanie lub uspokoić. Sny towarzyszą nam każdej nocy. Tworzone są senniki z symboliką snów oraz rzeczy, które możemy interpretować.

Dzięki temu możemy zrozumieć siebie i swoje problemy. Poznajemy nowe cechy charakteru czy swojej osobowości i to tylko dzięki snom. Każdy z nas śni bez względu na to, czy się przyznajemy do tego, czy nie. Sen najczęściej jest odzwierciedleniem, tego, co w naszym życiu się wydarzyło. Ciekawostką jest to, że postacie, które nam się śnią to zawsze osoby, które widzieliśmy w naszym życiu.

Zapraszam na inne felietony:

https://okult.pl/tarot/

https://okult.pl/tarot-wielkie-arkana-1/

https://okult.pl/tarot-wielkie-arkana/

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl