Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Skóra trądzikowa – obserwacja to podstawa! (zanim zrobisz pierwszy krem)

Pierwszym krokiem do wyleczenia problemów skórnych jest… obserwacja. Dokładnie tak! Kochani, sprawdzajcie na jakich partiach twarzy następuje nasilenie, kiedy się to dzieje i co w tym czasie robiliście. Możecie mieć np. lekką alergię na dany składnik spożywczy, zatykający pory kosmetyk, krem, z którym wasza cera się nie polubi albo macie bardzo stresujący okres. Przyczyn może być mnóstwo! Jeżeli uda nam się zaobserwować źródło problemu będziemy mogli ustalić skuteczną strategię leczenia albo nawet od razu go wyeliminować. To się tyczy wszystkich dziedzin życia i będę wam powtarzać to jeszcze wiele razy:

 

 

Opowiem wam pewien przypadek, dzięki któremu powstała receptura tego kremu: Jakiś czas mój kolega poprosił mnie o pomoc w wyleczeniu jego problemów skórnych. Właśnie skończył leczenie, które zalecił mu dermatolog. Była to terapia lekami sterydowymi, która faktycznie działała, ale tylko dopóki brał tabletki. Wiadomo jednak, że nie można ich brać przez całe życie, dlatego jak tylko odstawił medycynę konwencjonalną, jego problemy skórne wróciły. Rezultatem była mocno zaogniona cera na całej szczęce i policzkach.

Chłopak burzliwy okres hormonalny miał już dawno za sobą, odżywiał się dobrze, spał regularnie i miał umiarkowany ruch w ciągu dnia. Na pierwszy rzut oka wydawało się więc, że jego skóra powinna być czysta i promienna. Dlaczego tak jednak nie było?

 

Zaleciłam mu właśnie taki sam krok, który pokazałam wam wyżej, czyli samoobserwację. I okazało się, że stan zapalny skóry zaognia się po goleniu. Nie wiem czy wiecie, ale takie drobne ranki to świetne środowisko dla rozwoju bakterii. To wywołuje stan zapalny, któremu często towarzyszy ropa. Skóra nie chcąc dopuścić bakterii wgłąb ciała zatyka problematyczne miejsce i w taki oto sposób, w przerażająco szybki sposób powstaje wyprysk. Wracając, kolega nie rozumiejąc potrzeb swojej skóry nieświadomie popełniał szereg błędów:

 

  1. Używał maszynki o gorszej jakości
  2. Nie zawsze dezynfekował skórę
  3. Nie używał łagodzących balsamów po goleniu

 

Miał też tendencję do częstego dotykania swojej twarzy. Przestrzegam was kochani! Nie róbcie tego! Nanosicie w ten sposób bakterie na swoją twarz. To trochę tak jakbyście twarzą dotykali poręczy w tramwaju. Trzymacie go rękoma, a zarazki z rąk przejdą na twarz. Zaleciłam mu zatem, żeby zmienił maszynkę, regularnie używał wody kolońskiej i balsamu oraz stworzyłam krem specjalnie dostosowany do potrzeb jego skóry i dodatek do pianki do golenia, żeby jak najbardziej zminimalizować podrażnienia. No i oczywiście musiał się powstrzymywać od dotykania twarzy rękoma. Rezultaty widać było już po 2 tygodniach. Nie miał oczywiście idealnie czystej cery, ale wyglądała znacznie zdrowiej. Teraz trądzik wraca mu okresowo, w bardziej stresujących momentach życia. Ah to ciało, zawsze coś nowego wymyśli! 🙂

 

Niedługo zamieszczę przepisy, które ułożyłam dla znajomego (nic trudnego 🙂 ):

– nawilżająco-łagodzący krem do twarzy

– żel do golenia

Zdziwicie się jak bardzo domowe kosmetyki potrafią naprawić stan waszej cery. 🙂

 

I na koniec taka mała ciekawostka: wiecie co sprawia, że lubimy dotykać się po twarzy? Dotyk powoduje, wydzielanie się hormonów szczęścia, więc podświadomie dążymy do tego przyjemnego efektu. Zastąpmy to czymś równie przyjemnym: odrobiną ćwiczeń w ciągu dnia, przesłuchaniem kilku kawałków naszego ulubionego zespołu, zjedzeniem kostki czekolady, wypiciem lampki wina z przyjaciółką przy jakimś fajnym serialu.

 

szczęście

Albo, jak ja, możecie poobserwować piękno natury. 🙂

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl