Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

System oceny ludzi – ostatnie lata wolności?

Sezon trzeci serialu „Black Mirror” otwierał odcinek „Nosedive”. Jego fabuła? Ludzi ocenia się za pomocą specjalnego systemu, przypominającego ten z Facebooka. Im więcej like’ów, tym na więcej mogłeś sobie pozwolić. Ale jeśli oceny i lapki zaczynały spadać…. Wyobraźnia fantastów? No nie do końca. Bowiem coś podobnego istnieje już w Chinach!

 

Gdy po raz pierwszy o tym usłyszałem pomyślałem, że to żart. Całkiem kiepski żart. Gdy jednak przyjrzałem się sprawie dokładniej, zaniemówiłem. Nawet nie sposób powiedzieć, że ktoś z Chińskich władz mógł wzorować się na owym serialu, raczej było na odwrót. Pierwsze zapowiedzi pochodzą sprzed 4 lat. Serial też nie był tak skrajny w przedstawienionej wizji. Tam wszystko zależało od ludzi. Tu decyduje słowo ma władza. Którą bynajmniej nie sposób określić jako wybraną przez lud.

Czym jest Chiński Social Credit System? Otóż każdy obywatel będzie oceniany pod względem finansowym i społecznym. System monitoruje na co wydajesz pieniądze, czy sumiennie spłacasz kredyt, ile czasu oglądasz telewizje lub spędasz przed komputerem, jaką prowadzisz aktywność w sieci, jaki jest twój stosunek do władz. A nawet to, czy śmiecisz. Skąd to będzie wiedział? Z wszechobecnej inwigilacji. Konta bankowe, kamery, kontrola w sieci oraz zbieranych danych biometrycznych (odciski palców, siatkówki itd.). Do tego dojdzie opinia banku, pracodawcy czy innych ludzi. System będzie obejmował nie tylko ludzi, ale też firmy i korporacje.

Jeżeli jesteś dobrym, sumiennym obywatelem, będziesz miał z tego korzyści. Dogodniejsze pożyczki, dodatek do pensji, szybsze uzyskanie paszportu. Kiedy jesteś na minusie, to możesz zapomnieć o locie za granicę. Nie dostaniesz kredytu. Twoje dziecko nie pójdzie do lepszej szkoły (wiadomo, grzechy rodziców przechodzą na dzieci). Sam będziesz mieć trudności ze znalezieniem pracy. Mogą ci odciąc internet. A nawet zakazać jazdy pociągiem. Tak, zablokowano w ten sposób prawie 5 milionów przejazdów.

 

 

Oceny będą widoczne dla każdego. Przed randką  obie strony będą mogły sprawdzić, jaką punktacje ma partner. Pracodawca szybko sprawdzić potencjalnego pracownika. Czy nawet przyjaciół. Bo jeśli znajomy jest “problematyczny”, to lepiej chyba go zostawić, nim i tobie zacznie spadać punktacja. A nad wszystkim będzie czuwać partia. Z którą lepiej żyć za pan brat, bo stosunek do niej też się wlicza do oceny. Czy taki system ma jakiś plus? No, jeden się znajdzie. Czy dwa. Pierwszy to możliwość sprawdzenia rzetelności firmy, pracownika. Drugi to zmniejszenie przestępczości wśród prostych ludzi, zwykłych obywateli. Jestem jednak pewien, że rządzący będą wyłączeni z programu. I właściciele dużych korporacji. I nawet szefowie mafii, jeśli będą podlegać władzy. Lub też będą mieć tyle punktów, że ich dzieci nie zdołają ich zużyć. Nie mówiąc już, ile taki system daje szans do korupcji.

Co ja gadam, to niesamowita broń w walce z opozycją. Nie trzeba będzie wsadzać lydzi do więzienia. Zabranie komunikacji miejskiej utrudni życie codzienne. Podobnie jak pozbawienie internetu, choćby i tak już ocenzurowanego. Myślicie, że przy ocenie osoby będzie napisane, że jest dysydentem politycznym? Nie, najpewniej będzie “przestępca” i tyle. Lub w ogóle nic, sama punktacja. Zadziałała też efekt kuli śnieżnej – im większe będą niedogodności, tym ciężej będzie się odbić. Kto źle napisze o władzy wiedząc, że przez to dziecko nie pójdzie do lepszej szkoły? Nieważne, jakie będzie miało noty. A jeśli za obrazę władzy będzie uznane zwracanie uwagi na smog?

 

Jeśli nie będziecie się słuchać, to zabierzemy wam pociągi. źródło Wikipedia

 

Chyba miałem 11 czy 12 lat jak przeczytałem “Rok 1984”. Jakie zrobił na mnie wrażenie telewizor, który oglądał widza. Zaraz, chyba już od kilku lat takie istnieją. I o podsłuchiwanie telefonów. Czytanie e-maili. I wiele innych rzeczy, które “pomagają” służbom w “walce z terroryzmem”. Terroryzm istnieje, to fakt, ludzie giną. Ale przyzwyczajamy się do zabierania nam wolności. Przy ACTA ludzie protestowali. Przy PRISM już nie. Przyzwyczailiśmy się do kontroli na lotniskach, jakbyśmy sami byli terrorystami.

Pisze o tym bo zdaje mi się, że podobny system oceny ludzi pojawi się na zachodzie. W ciągu najbliższych 20, może nawet 10 lat. Nie tak skrajny, przynajmniej na początku. Będzie sam system punktowy, bez idących za nimi konsekwencji. System i tak będzbę stygmatyzować i utrudniać życie. Wszystko w ramach walki z terrorem, poprawy ludzkiego życia i czy coś podobnego. Każda władza chciałaby mieć coś podobnego, bo to daje pełną kontrolę nad człowiekiem. 

Władze promują  handel bezgotówkowy. Bo walka z szarą strefą. Ale jeśli płacisz banknotami, to nikt nie wie, co kupujesz. Pieniądze na koncie można natomiast zablokować. Nie chce być teoretykiem spiskowym, co stara się was przekonać, że za wszystkim stoją masoni. Ale choćby cenzuruje się coraz więcej treści. Też na portalach społecznościowych. I to nie zawsze patologicznej czy łamiącej prawo rzeczy. Wielu mówi o ograniczaniu zasięgów. Gdyby przyszło do forsowania takiego systemu, a mym zdaniem to nastąpi, miej będą słyszalne głosy przeciwne. A pewnie wielu się ucieszy.

Cieszymy się zatem wolnością jaką znamy. Bo możliwe, że to są ostatnie lata, kiedy ona istnieje. Patrząc się na historię będzie tylko coraz gorzej.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl, Krakowski Stańczyk     Designed by Okult.pl