Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Tarot – Wielkie Arkana cz. 1

Wielkie Arkana pokazują nam ścieżkę którą powinniśmy podążyć lecz bez dogłębnego przeanalizowania innych kart tarota nie osiągniemy celu jakim jest poznanie swojej wewnętrznej duszy.

Głupiec w Wielkich Arkanach nie ma numeru, czasami przypisuje mu się 22. Głupiec jest naiwny, beztroski i niczego się nie obawia. Jest jak dziecko, które żyje we własnym świecie marzeń. Instynkt to dla niego coś obcego woli działać chaotycznie. Jest początkiem czegoś nowego. W Tarocie Marsylskim jest symbolem nieskrępowanej energii i szaleństwa. Jest również wiecznym podróżnikiem. Jego łyżka oznacza, że żywi się światem i to on go karmi. Zaś dzwoneczki, które wesoło brzęczą, ogłaszają jego nadejście. A co to może oznaczać? Radość, beztroskę. Opisywany jest również jako ekscentryk, wyrzutek, bezdomny, który chodzi własnymi ścieżkami. Tylko skoro jest Głupcem to dlaczego jego żółta czapka symbolizuje inteligencje? Może dlatego, że lepiej wierzyć mądremu głupcowi niż głupiemu mędrcowi? Ta karta może również mówić o ryzykownym działaniu, narażaniu się na niebezpieczeństwo.

Głupiec

Głupiec

 W Tarocie Thota Głupiec jest połączony z hebrajską literą Aleph, która obok Mem i Szin tworzy grupę trzech liter matek. Opisywany jest również, jako Zielony Człowiek, symbolizując nadejście wiosny.

Jeśli w rozkładzie tarota pojawia się Głupiec, należy go odczytywać jako poradę, aby myśleć niekonwencjonalnie, uwolnić się od szablonów zaś odwrócony Głupiec to niszczący chaos, zmiana zdania co chwilę, nieprzewidywalność.

Mag jest wolny. Nie ma ograniczeń. Jego atrybuty to różdżka, kielich, miecz, pentatlon. Jest odpowiednikiem Kapłanki. Czasami żongluje swoimi atrybutami. Mag jest mistrzem rozumu, inteligencji. Symbolizuje pierwotny impuls, inspirację, wolę. W Tarocie marsylskim jest twórcą iluzji. Jest magikiem, kumulujący swoją moc i rzeczywistość. A może jest kuglarzem? To karta pracy, umiejętności, profesji, zatrudnień. Ale też samoświadomość, silne ego, znajomość swoich mocnych i słabych stron. Według Tarota Thota uważany jest za Maga Hermesa. W talii Thota jest on bardzo dynamiczny. Mag w tej talii jest żonglerem energii i rzeczywistości. Dla niego życie jest zabawą, nad którą ma kontrolę, bo wie, że to tylko mara, złudzenia.

Mag

Mag

Interpretuje się go jako twórcę, dla którego nie ma ograniczenia. Osiąga to, co chce. W odwróceniu symbolizuje manipulację, fałsz i egoizm.

Kapłanka inaczej Papieżyca. To milcząca, tajemnicza i mądra karta wielkich Arkanów. Jest świetną powierniczką tajemnic, sekretów i przyjaciółką. Może być matką lub babką. Mówi o tym, że jesteśmy na dobrej drodze i nie powinniśmy zmieniać toru. Oznacza przemiany wewnętrzne i prezentuje siłę, która nas prowadzi. To jest karta rada. W Tarocie marsylskim biała twarz Papieżycy oznacza czystość i niewinność. Za to jej korona symbolizuje najwyższe czakry: przebudzenie, wiedzę, intuicję, mądrość, ale również pobieranie energii z Kosmosu. W tarocie Thota odpowiada hebrajskiej literze Gimel oznaczającą wielbłąda. Jest pomostem między światem archetypów a sferą formy. Jest lunearną boginią, dziewiczą kapłanką. Ma łuk, gdyż jest łowczynią polującą za pomocą magii. To Izyda bogini płodności i transformacji.

Kapłanka

Kapłanka

W interpretacjach to karta uzdrawiania proroczymi snami, telepatią. Kapłanka to karta nauk tajemnych – okultyzmu, magii. Ona nam mówi poprzez duchowość, intuicję, medytację. Można uzyskać odpowiedź i skupić na życiu duchowym. W odwróconej pozycji jest zwiastunem nerwicy, histerii.

Cesarzowa to silna opiekunka i niezależna władczyni matka. Lubi swoją rolę kobiety, żony, rodzica. Dba o piękno ciała i ducha. Jako Matka Natura to piękno i doskonałość, jest wyrazem obfitości i płodności. Przedstawia zrealizowaną zawodowo kobietę, pewną siebie i swoich racji. W Tarocie marsylskim oznacza rozwój, ekspresję i narodziny. Jest przejściem z dziewictwa Kapłanki do wykorzystania potencjału płodności. Berło, które wskazuje na jej łono, oznacza stały wzrost, rozwój, kreację. Ciąża, narodziny to nowe pomysły, tworzenie przedmiotów, projektów, dzieł artystycznych. W Tarocie Thota symbolizuje Wenus. Odpowiada jej hebrajska litera Daleth. Jest to bogini roślinności i wegetacji, która potrzebuje swojego kochanka.

Cesarzowa

Cesarzowa

W interpretacjach kart oznacza to, aby poczekać na dobry moment i być cierpliwym. Karta mówi o sukcesie, ambicji, kreatywności. Oznacza emocje, naturę, dojrzewanie, piękno. W odwróceniu zmienia się w upartą kobietę, królową  lodu nieznoszącą sprzeciwu.

Cesarz oznacza stabilizację, władzę. Jest silny i zasadniczy. Wydaje rozkazy, czekając, aż zostaną one wykonane. W Tarocie marsylskim jest stabilnością i racjonalnością. W prawej ręce cesarz trzyma krzyż ankh, oznacza to, że jest dopełnieniem Cesarzowej jako twórcy życia. Ankh jest atrybutem starożytnego Egiptu. W lewej ręce Cesarz ma berło jako symbol władzy i dominacji. W Tarocie Thota łączy się z Marsem. Jest to najbardziej wyrazisty pokaz energii, siły, męskości.

Cesarz

Cesarz

 W interpretacjach odczytuje się ją jako męża, ojca, szefa. Ta karta mówi o inteligencji, logice, kierowaniu się rozumem. Wskazuje na psychiczną odporność, siłę charakteru. Karta ta to konkretne działania, kogoś, kto bierze się do pracy i realizuje plan. W odwróceniu mówi o walce, zmaganiach, arogancji.

Kapłan, Arcykapłan, Papież. Jest różnie nazywana. Ukazuje mężczyznę, który jest pośrednikiem między światem ducha a ziemskim. Udziela wtajemniczenia i inicjacji. Prowadzi i kieruje, mając dostęp do sfery wyższej i głębszej niż materialny świat. Tarot marsylski opisuje cechy tej karty poprzez prowadzenie, wiara. Krzyże oznaczają, że działa w sposób naznaczony świętością i bezstronnością. W tarocie Thota odpowiada mu hebrajska litera Waw – gwóźdź. Jest on papieżem nowej ery Horusa i jedynie Izyda oświetla go swoim światłem.

Kapłan

Kapłan

 Ta karta w interpretacji jest oznaką mediatora i powiernika sekretów. Ona mówi także o tradycji, objawieniu, nauczaniu, hierarchii. Oznacza eksperta kogoś wyspecjalizowanego. W odwróceniu może oznaczać fanatyzm, konserwatyzm.

Kochankowie. Kobieta i mężczyzna przytulający się do siebie stoją w obecności siły wyższej Amory. To karta relacji – ukazuje, że inni ludzie mają na nas wpływ i są bardzo istotni. W tarocie marsylskim oznacza życie emocjonalne. Ziemia jest zaorana, co pokazuje pracę, jaką należy wykonać zarówno na gruncie psychologicznym, jak i duchowym, by poradzić sobie z relacją. W Thocie z tą kartą jest związana hebrajska litera Zain. Alchemiczne zaślubiny, których dokonuje nikt inny jak Hierofant – Kapłan

Kochankowie

Kochankowie

Ta karta wielkich Arkanów mówi o miłości, poświęceniu i otwartości na inspirację. Jest harmonią, równowagą, pasją. W odwróceniu to dziecinność, frywolność, bezmyślność a czasem zdrada.

Rydwan oznacza ruch, działanie, akcję. Często jest on nieruchomy. Tarot marsylski karta jest symbolem, który dokąd zmierza i gdzie się kieruje. Konie oznaczają męską i żeńską zasadę, tym razem tworzą jedność. W tarocie Thota oznacza nadzieję, gotowość do walki, medytację. Jest połączony z hebrajską literą Het. Rydwan przedstawia łatwość poruszania się i podbój.

Rydwan

Rydwan

W interpretacji oznacza poruszanie się do przodu, energię. W odwróceniu to różnego rodzaju kłopoty, problemy w podróży.

Sprawiedliwość to poważna kobieta siedząca na tronie. Od jej decyzji zależą ludzkie losy. Znaki takie jak miecz i waga to sąd i wyrok. Jest to bezosobowe prawo natury, zapewniające uporządkowanie, zdarzeń związane ze swoistą cyklicznością. Ona również przedstawia kardynalną cnotę, jaką jest prawda. W tarocie marsylskim Sprawiedliwość to doskonałość. Podsumowanie naszych działań, szacowanie dobrych i złych uczynków. W Thocie połączona jest z hebrajską literą Lamed. Oznacza akt przystosowania lub stanowczego decyzję. Najczęściej jest kojarzona ze sprawami urzędowymi. Jednak jest złożoną, rytmiczną i dynamiczną równowagą. Miecz, który egipska Maat bogini prawa i prawdy, trzyma w dłoniach, odcina wszystko, co zaburza harmonię. Maat jest małżonką Thota, odpowiada za harmonię całego uniwersum.

Sprawiedliwość

Sprawiedliwość

 Interpretuje się ją jako kluczową decyzję. Ta karta mówi o moralności, prawdzie, uczciwości. Może pokazywać na kogoś, kto domaga się sprawiedliwości. W odwróceniu to kara, na którą ktoś zasłużył.

Pustelnik oświetla drogę lampą i podąża naprzód. Broda wskazuje na dojrzałość. Lampa oświetla mroki niewiedzy. W tarocie marsylskim oznacza samotność, kryzys lub naukę. Mędrzec pokazuje jak wejść w siebie i w swoje jestestwo. Mamy poznać siebie i zrozumieć. Na poziomie mniej metafizycznym oznacza pracę nad swoją osobowością. Duchowa transformacja co może prowadzić do częstych kryzysów i traumy. W tarocie Thota nie ma człowieka, lecz Eremita. Oznacza Thota niosącego światło. Jest związany z hebrajską literą Jod (ręka), łączącą Chesed z Tiferet, czyli Łaskę z Pięknem. Ręka pustelnika oznacza gotowość i pomoc w inicjowaniu.

Pustelnik

Pustelnik

 W interpretacjach oznacza samotność stawiającego. To obserwator. Eremita to również poszukiwacz. Szuka prawdy lub celu. Zagłębia się w siebie, analizuje to, co się nauczył. To medytacja, psychoterapia. W odwróceniu to chłód emocjonalny, izolacja.

Koło Fortuny jest bardzo tajemniczą kartą. Przedstawia machinę karmiczną związaną z odrodzeniem. Ta karta pokazuje nam obrót losu, ale nigdy nie jest to zmiana przypadkowa. Nie jest łatwo interpretować tę kartę. W tarocie marsylskim to zamknięcie cyklu, zmiana, ruch, odmowa. Patrząc na tę kartę, od razu ma się wrażenie, że nie mamy stabilności, ale może też oznaczać, że niespodziewanie się pojawi się przed nami szansa. Ta karta pokazuje nam, że otwiera się przed nami nowy rozdział. W tarocie Thota oznacza, że coś ulegnie zmianie. Literą hebrajską Kaf oznaczającą dłoń. Nie ma w niej nic stałego. Jej patronem jest Jowisz symbolizujący obfitość i szczęście.

Koło Fortuny

Koło Fortuny

W interpretacjach jest oznaką zmian i czegoś nowego. Mówi także że wszystko odbywa się cyklicznie i rutynowo. W odwróceniu oznacza odwrócenie losu na niekorzyść i utratę czegoś.

Zapraszam na początek felietonu oraz na drugą część o Wielkich Arkanach:

https://okult.pl/tarot/

Jeśli jesteście zainteresowani dalszym pogłębianiem wiedzy na temat Tarota zapraszam na recenzję książki: Światło Eremity: Światło Eremity

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl