Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Thoth – The History of the Ancient Egyptian God of Wisdom

“Thoth – The History of Ancient Egyptian God of Wisdom” to średniej wielkości pozycja poruszająca temat jednego z najbardziej znanych bóstw dawnego panteonu egipskiego.

Thoth, bo o nim tu mowa, był dla Egipcjan równie ważny jak ich pismo czy muzyka, których stworzenie przypisywane jest właśnie tej istocie. Nie dziwi nas więc fakt, że historia jego czynów została tak dobrze opisana. To jednak, że zachowała się ona w tak dobrym stanie skłania nas do zastanowienia się czy aby to nie za sprawą mitycznego bóstwa sprawującego pieczę nad swoją historią jesteśmy dziś w stanie po raz kolejny zachwycać się tą jakże ciekawą częścią wierzeń starożytnego ludu.

Informacje o autorze pozycji

Autorka proponowanej przez nas pozycji: Lesley Jackson, zasłynęła z wysoko ocenianych książek o poszczególnych bóstwach starożytnego Egiptu. Dobrej jakości informacje, jakie oferuje pisarka skusiły wydawnictwo Avalon do wydania takich jej tekstów jak: „Hathor: a Reintroduction to an Ancient Egyptian Goddess” czy znacznie młodszego „Isis: Eternal Goddess of Egypt and Rome”. Jak się okazało, pozycje te sprzedały się bardzo dobrze, a autorka niespodziewanie podbiła serca czytelników zainteresowanych mitologią starożytną. Kontrastuje to z faktem, iż o samej autorce niewiele wiadomo.

Przekrój książki

W pierwszych rozdziałach książki otrzymujemy informacje na temat pochodzenia imion bóstwa oraz zwierzęcych form jakie miało ono przybierać na planie fizycznym. Dalsza jej część zawiera niezwykle obszerny opis lunarnych aspektów Thota, jednak prawdziwym rozwinięciem i przysłowiową wisienką na torcie są rozdziały traktujące o wielorakich funkcjach boga zarówno w naszym jak i w boskim świecie. Na końcu znajdziemy również teksty traktujące o relacjach Thota z innymi bóstwami panteonu oraz o kultach jemu poświęconych.

Wady i zalety

Zaciekawił mnie fragment o świętych dźwiękach oraz słowach, których kultywowanie przedstawione zostało w bardzo rzetelny sposób. Ustęp ten, jak wiele innych, podparty został wiarygodnymi źródłami, a niekiedy nawet autentycznymi formułami rytualnymi, w których kultyści zwracali się do bóstwa. Takie zabiegi oraz inne czynności religijne, także te fizyczne, znaleźć można w całym dziale związanym z funkcjami Thota w świecie materialnym i poza nim.

Zwłaszcza w dziale o roli bóstwa jako patrona magów znaleźć można ciekawe formuły. Dla przykładu dowiadujemy się treści zaklęcia przeciwko ludziom ze ‘złym okiem’ (właściwość rzucania złego uroku za pomocą spojrzenia), odzyskanego z przetłumaczonych stelli i pism naściennych. Jego treść brzmi następująco: „Sakhmet’s arrow is in you, the magic of Thoth is in your body”(„Strzała Sekhmet tkwi w tobie, magia Thota jest w twym ciele”).

W ustępie o uzdrowicielskich obowiązkach bóstwa znaleźć można inne zaklęcie, które miało zatrzymać krwotok: „Backwards, you who are on the hand of Seth! … Have you ignored the dam? Backwards you, from Thoth”( „Odstąp o ty, któraś plami dłonie Setha! … Czy przekroczyliście barierę? Odstąpcie, w imię Thota”). Książka informuje nas również o tym, że słowa te należy wypowiedzieć nad odpowiednim minerałem – karneolem. Tego typu zabieg ze strony autorki jest o tyle ciekawy, że daje szansę czytelnikowi na samodzielne przekonanie się o skuteczności (lub jej braku) zaklęć starożytnych ludów Egiptu.

Tym co niekiedy przeszkadzało w czytaniu były zbyt obszerne opisy. Nawet na ostatnich stronach książki opis miejsc i ceremoniałów kultów Thota był bardzo długi. Zrozumiałym jest, że autorka nie chciała tracić na rzetelności jednak miejscami fragmenty te były przesadnie szczegółowe, co, moim zdaniem, było zupełnie niepotrzebne i nudziło czytelnika.

Również brak zapisów magicznych formuł w języku oryginalnym może dawać się we znaki co dociekliwszym odbiorcom, tym bardziej, że, jak wszyscy wiemy, tłumaczenia nie zawsze wiernie odwzorowują pierwotny przekaz treści. Dodanie tego elementu zdecydowanie urozmaiciłoby książkę zainteresowanym, z kolei tym, którzy wolą je poznać jedynie w zrozumiałym dla siebie języku z pewnością nie przeszkodziłoby to w zaspokajaniu swojej ciekawości.

Ocena bibliografii

Źródła, na których bazowała autorka to zbiory publikacji naukowych i akademickich, dzienniki archeologów i, co najważniejsze, tłumaczeniach autentycznych inskrypcji hieroglificznych, takich jak kamień Rosetty. Znajdą się tam również cytaty tłumaczeń zapisków z papirusów oraz świętych tekstów, w tym również popularnej księgi umarłych.

Z pewnością tym, co warto docenić w omawianej kwestii jest wykorzystanie przez Lesley kilku dzieł, gdy odnosi się ona do jednej konkretnej myśli. Jest to rzadko spotykane, gdyż zazwyczaj przedstawia się nam kilka przeciwstawnych teorii w oparciu o tyle samo źródeł, z czego każde z nich odpowiada dokładnie jednej z podanych myśli.

Wszystko opisane zostało w naukowym tonie i, co ważne dla osób chcących kontynuować badanie tematu na własną rękę, gęsto oznaczone przypisami. Autorka, podając tradycje religijne związane z Totem, ani na chwilę nie traci czujności w przedstawianiu tych zjawisk jako ciekawostki historyczne, a nie, jak czasem zdarza się autorom tego typu książek, faktycznie działające formuły czy czynności.

Ogólna ocena

Książka “Thoth – The History of Ancient Egyptian God of Wisdom” jest z całą pewnością wartościową pozycją. W bardzo wyczerpujący sposób przedstawia ona jedno z ważniejszych bóstw tamtego panteonu, podając nawet tak unikatowe interpretacje jak negatywne aspekty Thota, czego na próżno można szukać w nielicznych zresztą książkach poświęconych owej mitologicznej postaci. Co więcej, wszystkie najciekawsze informacje w książce posiadają przypisy do bibliografii, co pozwala na łatwe dotarcie do jeszcze większych źródeł interesujących nas informacji. Wszystko ujęte jest w obiektywny, bezosobowy styl, przez co treść staje się bardzo przejrzysta i przyjemna w odbiorze. Ze spokojnym sercem mogę polecić ją wszystkim pasjonatom kultury i tradycji starożytnego Egiptu.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl