Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Nowy czarny papież na horyzoncie: Papa Emeritus IV

Kim będzie nowy Czarny Papież? To pytanie od wielu miesięcy zadają sobie wszyscy fani szwedzkiego metalowego zespołu Ghost (znanego wcześniej pod nazwą: Ghost B.C.). Ta grupa uwielbia szokować: zamaskowani członkowie, okultystyczne nawiązania, mroczna anty-kościelna symbolika. Na dodatek na czele zespołu stoi anty-papież znany jako Papa Emeritus. Ostatnio została zapowiedziana nowa trasa koncertowa ‘’Rats on the Road Tour”, co sugeruje pojawienie się niedługo nowego albumu. Kim będzie nowy Papa Emeritus IV?

Konklawe? O co tutaj w ogóle chodzi?

 

Może na sam początek przypomnijmy jak to się zaczęło. Założony w 2008 roku w Linköping Ghost zadebiutował na undergroundowych koncertach. Instrumentaliści ubrani w stroje klerykalne z maskami, lider nazywany Papieżem Zombie. To musiało w końcu zaskoczyć wśród publiczności pragnącej nowości. Ghost bardzo pieczołowicie budował swoją mitologię. Każdy kolejny album zwiastował wybór nowego lidera- papieża i nowy kierunek grupy. Oczywiście ze stosowną pompatycznością. Pojawiały się alchemiczne symbole na strojach instrumentalistów, a na albumach rozbrzmiewały coraz bardziej poważne tematy tyczące się otaczającej nas rzeczywistości.

Wbrew pozorom Ghost nie może być zaliczany do kolejnego zespołu wychwalającego w obsceniczny sposób najczystsze zło. Liczne wywiady z członkami grupy pozwalają stwierdzić, że jest to muzyka obfita w bardzo skrajną symbolikę, aczkolwiek z konkretnym przekazem. Obiektem krytyki zazwyczaj padają sfery życia, które, zdaniem zespołu, wprowadzają społeczeństwo w fałsz, niewolnictwo oraz irracjonalny strach. Dostaje się religii, sektom, manipulatorom, a nawet światu ponowoczesnemu.

Jak dotąd władzę nad zespołem obejmowali trzej papieże (są oczywiście plotki, a nawet wywiad, który mówi, że jest to jedna osoba: Tobias Forge, ale ja dalej wolę nie wierzyć :P). Teraz przychodzi czas na czwartego!

 

Papa Emeritus [1]

Źródło obrazka: link 

Epoka Meliory zmierza ku końcowi

 

Ostatni album studyjny”Meliora” (z łac. Lepszy) opowiadał o futurystycznym dążeniu ludzkości ku ciągłej ewolucji. Tematycznie odbiegał od poprzedniej cięższej (gotyckiej) stylistyki albumów, które skupiały się mocniej na konflikcie pomiędzy archetypicznym  dobrem i złem, Bogiem a Diabłem. W Meliorze tematem przewodnim był świat rozwijającej się cywilizacji, w którym nie istnieje pojęcie Boga i sacrum, za to jest on pełen przeróżnych ideologii, które w imię dobra człowieka wykorzystują jego potencjał. Tutaj wiódł prym Papa Emeritus III, który przeradzał się coraz bardziej w popowego kaznodzieje. Ten apokaliptyczny i wyjęty żywcem z filmu „Metropolis” obraz najwyraźniej nie spodobał się wszystkim, tęskniącym za średniowieczną stylistyką…

 

30 września podczas ostatniego koncertu promującego Meliorę w Göteborg’u, doszło do niecodziennego zdarzenia. Papa Emeritus III właśnie kończył koncert swoim sztampowym kawałkiem ‘’Monstrance Clock”, gdy nagle został brutalnie wyprowadzony ze sceny z pomocą ubranych na czarno osiłków. Publika zdezorientowana tym wydarzeniem, została zaskoczona jeszcze bardziej. Rozpoczął się kolejny show.

Poniżej można oglądnąć filmik z uprowadzenia lidera formacji Ghost.

 

 

Papa Emeritus Zero

 

Chwilę po porwaniu, na scenę wkroczył nowy Papież. Zdecydowanie starszy i bardziej „niedołężny” od swojego poprzednika. Ubrany w złotą szatę w akompaniamencie dwóch ochroniarzy wygłosił deklarację w języku włoskim, która sugeruje nadchodzące zmiany oraz tematykę albumu.

 

’’IIo sono il Papa Emeritus Zero. La festa è finita, il medioevo comincia ora’’ co w tłumaczeniu na język polski brzmi ’’Jestem Papa Emeritus Zero. Koniec imprezy. Zaczyna się nowa era. Zaczyna się średniowiecze!”

 

Bez wątpienia oznacza to powrót do bardziej surowej symboliki. Istnieje wiele teorii jaka jest rola Papa Emeritusa Zero. Głównie dominuje przekonanie, że jest to tzw. Papież przejściowy. Fani nie wyobrażają sobie koncertów z Papą, który potrzebuje co kilkanaście sekund maski tlenowej! Za to może on być kolejną wskazówką, jak nowa wizja Ghost będzie wyglądać.

Społeczności fanowskie od razu przystąpiły do wnikliwej analizy wystąpienia Papy. Najbardziej ciekawy wydaje się właśnie ubiór: taka szata nigdy wcześniej nie została użyta, do tego posiada specyficzną symbolikę na swoich ornamentach.

 

Papa Emeritus

Źródło obrazka: link

 

Główny symbol na szacie prezentuje parę diabłów/demonów walczących z sobą. Fani  także zdołali dostrzec takie symbole jak znak Lucyfera (pochodzący z 18 wiecznego Grimorium Verum), czy tzw. Krzyż Lewiatana ( zapożyczony z alchemicznego symbolu siarki). Bez wątpienia przekaz jest jasny: powracają mroczne chrześcijańskie oraz okultystyczne motywy, co zwiastuje, że nawiązań do diabła nie zabraknie w przyszłym wydawnictwie.

 

 

Papa Emeritus

Źródło obrazka: link

 

Habemus Papam! Jest już nowa trasa!

 

Ostatnie doniesienia pozwalają sformułować zarys tego co nas czeka. Członkowie zespołu w wywiadach opisują album opowiadający o upadku cywilizacji. Jednak w odróżnieniu od poprzedniej płyty, ta skupi się na obecności Boga w świecie – oczywiście w tym trudniejszym wydaniu: Boskim gniewie. Wyjaśnia to powrót do średniowiecza, gdzie ludzie żyli w strachu przed boską karą, upatrując w każdej katastrofie uzasadnionego gniewu za grzechy.

Znane są już nazwy paru utworów, a także w tym roku została zaplanowana trasa koncertowa.

 

Papa Emeritus

Źródło obrazka: link

W ostatnim czasie ujawniono nagranie nowego Papy (nazywanego roboczo Papa Emeritusem IV). Widać na nim dłonie Papy komentującego nagranie koncertowe  zespołu Ghost, a także fragmenty czerwonej szaty. Jedyne co zastanawia to fakt, że Papież nie ma maski tlenowej, a szata różni się zupełnie od Papy Emeritusa Zero. Wszystko świadczy o tym, że frontman będzie całkiem nową kreacją. Nowy album zapowiedziany jest na kwiecień tego roku. Miejmy nadzieję, że zapowiedzi zostaną spełnione. Teraz zostaje tylko czekać co przyniesie przyszłość. A wy co sądzicie o tej sprawie, lub jakie macie teorie na ten temat? Jeśli macie jakieś to podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach!

 

P.S. A dla tych, którzy są nowi w tematyce Ghosta, polecamy rozpocząć przygodę od Infestissumam’a. Świetny album na sam początek!

 

 

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl