O znakach zodiaku: położenie Słońca w dniu narodzin

Nasz znak zodiaku warunkowany jest ni mniej ni więcej położeniem Słońca w chwili naszych narodzin. Podczas swojej wędrówki po nieboskłonie nasza gwiazda cyklicznie przechodzi po kolei przez dwanaście pasów zodiakalnych, przy czym przejście przez jeden zajmuje mu około miesiąca. To, w którym znalazło się podczas narodzenia poszczególnych osób okazuje się być głównym elementem układanki, jaką jest horoskop personalny.

Znak słoneczny a horoskop personalny

Słońce jest uważane za najistotniejsze ciało niebieskie naszego Układu Słonecznego. W terminach astrologicznych nadal figuruje ono jako planeta, pomimo, że dzięki odkryciom naukowym doskonale wiemy, że jest gwiazdą. Jak można łatwo zauważyć, fundamenty astrologii bazują na teorii geocentrycznej. Dzieje się tak ze względu na to, iż dziedzina ta zajmuje się wpływami planet na istotę ludzką właśnie z punktu widzenia człowieka.

Słońce wydziela światło i ciepło, które to formy energii umożliwiają rozwój wszelkich znanych nam istot żywych. Nie dziwne więc, że również w astrologii, a w szczególności w horoskopie personalnym, pełni niezwykle ważną rolę, gdyż jego wpływ ma oddziaływać na wszystkie dziedziny życia człowieka. Określa ono charakter jaki nas cechuje oraz jak będziemy odbierani przez innych. Pozycja Słońca w horoskopie wpływa zatem na indywidualność jednostki, jej niepowtarzalny styl oraz determinację z jaką będzie spełniać swoje cele.

Rolę znaku słonecznego (znaku zodiaku) doskonale łatwo można zobrazować dzięki poniższej sytuacji: załóżmy, że życie jest przedstawieniem teatralnym, a ludzie aktorami w nim występującymi. Wtedy to znak słoneczny byłby konkretną i wyjątkową rolą przydzieloną każdemu aktorowi.

Wiele osób zauważa podczas czytania opisu swego znaku słonecznego, że nie pokrywa się on w pełni z ich osobowością. Opis jest niedokładny, czasami wręcz jest przeciwnością tego co reprezentuje dana osoba. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Zawsze istnieje ryzyko błędu lub niewłaściwego odczytania informacji. W perspektywie astrologicznej, warto jednak wziąć pod uwagę złożoność przedstawionych informacji. Znak słoneczny to tylko jeden z elementów całej układanki horoskopu. Sugerowanie się w całości tylko jednym elementem, może mieć podobny efekt do oceniania obrazu widząc jedynie fragment dzieła. Dopiero przestudiowanie wszystkich wpływów może dać dokładny wgląd w naturę osoby. Wymaga to niestety biegłej znajomości astrologicznych zależności międzyplanetarnych, o których wiedzę zdobywa się przez lata nauki.

Warto także przy interpretacji znaku słonecznego wspomnieć o kolejnej ważnej sprawie: zmienności charakteru ludzkiego . Z natury osobowość ulega stałym zmianom. Jako istoty ludzkie zmieniamy się z każdym przeżytym dniem, z każdym nowym doświadczeniem oraz każdą napotkaną osobą. Chociaż doświadczamy ciągłej zmiany i transformacji, to niektóre cechy pozostają niezmienne. Astrologia poprzez analizę wpływów planetarnych określa w nas zarówno te stałe elementy jak i zmiany, które będą w nas zachodzić podczas całego naszego życia. Odczytanie tych drugich jest niezwykle skomplikowane i jedynie prawdziwi specjaliści będą w stanie przewidzieć jaka ewolucja nastąpi w danym człowieku. Astrologia zakłada, iż pomimo wielości zmian jakie w nas zachodzą w ciągu całego życia istnieje pewien wzór określający jak zachowamy się pod wpływem konkretnych bodźców. Można więc rozpoznać go i wykorzystać do bardziej świadomego kierowania swoim życiem.

O podziale grupowym dwunastu znaków

Wraz z rozwojem astrologii każdy z dwunastu znaków zodiaku zyskał szczególne dla siebie powiązania, charakterystykę oraz znaczenie. Większość z nich wyewoluowała z myśli hermetycznej, zgodnie z którą wszystko w naturze koreluje z istotą ludzką. Tym samym istota ludzka jest odbiciem wszechrzeczy (makrokosmos) w mniejszej skali (mikrokosmos). Osobno każdy ze znaków niesie ze sobą bardzo dużą część wiedzy, a wszystkie razem tworzą spójny obraz istot ludzkich: ich umysłów, emocjonalności, predyspozycji, a także otoczenia w jakim będą żyć.

Opis właściwości znaków zodiakalnych jest niezwykle obszernym zagadnieniem. Na szczęście, można go rozbić i pogrupować w zależności od podobieństw między znakami. I tutaj właśnie wyłaniają się cztery konkretne podziały.

 • Męski/Żeński
  Sześć spośród znaków wykazuje charakter męski. Pozostałe sześć jest charakteru żeńskiego. W terminach astrologicznych, znak męski będzie wykazywał cechy: bezpośredniość oraz energiczność, natomiast żeński: receptywność i magnetyzm. Znak męski nie oznacza „pozytywnego i potężnego” podczas gdy żeński miałby implikować „negatywność i słabość”. Znaki męskie są skierowane na zewnątrz i wykazują siłę poprzez ekstrawertyzm. Znaki żeńskie są niezależne i silne poprzez introwertyzm.

  Znaki męskie: BARAN, BLIŹNIĘTA, LEW, WAGA, STRZELEC, WODNIK
  Znaki żeńskie: BYK, RAK, PANNA, SKORPION, KOZIOROŻEC, RYBY i

 • Żywioły
  Dwanaście znaków dzieli się na cztery grupy zawierające po trzy znaki związane z tym samym żywiołem. Każdy z żywiołów symbolizuje fundamentalną charakterystykę znaków przynależnych do konkretnej grupy.
 • Znaki ognia są aktywne i entuzjastyczne: BARAN, LEW, STRZELEC
  Znaki ziemi są praktyczne i stabilne: BYK, PANNA, KOZIOROŻEC
  Znaki powietrza są intelektualne i komunikatywne: BLIŹNIĘTA, WAGA, WODNIK
  Znaki wodne są emocjonalne i intuicyjne: RAK, SKORPION, RYBY ii
 • Kardynalne/Stałe/Zmienne
  Znaki dzieli się również na trzy grupy zawierające po cztery znaki o charakterystycznych jakościach. Owe jakości oznaczają interakcje znaków ze światem zewnętrznym.
  Znaki kardynalne są śmiałe i otwarte. Są inicjatorami: BARAN, RAK, WAGA, KOZIOROŻEC
  Znaki stałe są odporne na zmianę. Są prefektami wieńczącymi dzieło, nie tymi którzy zaczynają: BYK, LEW, SKORPION, WODNIK
  Znaki zmienne są elastyczne i adaptacyjne. Potrafią dostosować się do zmiennych warunków: BLIŹNIĘTA, PANNA, STRZELEC, RYBY iii
 • Polaryzacja
  Dwanaście znaków dzieli się na sześć grup zawierających po dwa znaki które są dla siebie opozycjami. Reprezentują przeciwne charakterystyki.
  BARAN / WAGA – pod względem relacji międzyludzkich: BARAN jest introwertyczny, a WAGA ekstrawertyczna.
  BYK / SKORPION – pod względem dobytku osobistego: BYK jest introwertyczny, a SKORPION ekstrawertyczny (ekspansywny).
  BLIŹNIĘTA / STRZELEC – po względem sposobu zdobywania wiedzy: BLIŹNIĘTA są introwertyczne (własne przemyślenia), a STRZELEC ekstrawertyczny.
  KOZIOROŻEC / RAK – pod względem życia w rodzinie: KOZIOROŻEC jest introwertyczny, a RAK ekstrawertyczny.
  LEW / WODNIK – pod względem ideałów: LEW jest introwertyczny, a WODNIK ekstrawertyczny.
  RYBY / PANNA – pod względem rozwoju osobistego: RYBY są introwertyczne, a PANNA ekstrawertyczna.iv

Czy warto zgłębiać astrologię?

Dziedzina ta jest fascynującym narzędziem które umożliwia poznanie ludzkiej natury co prowadzi do lepszego zrozumienia innych, ale również i siebie samego.

Na podstawie znajomości swego znaku zodiaku możemy wyłapać wiele powtarzających się wzorców, swoistych szablonów zachowań. Jedne będą bardziej dla nas korzystne, drugie zaś – niekoniecznie. Sama ich znajomość jest jednakże dużym krokiem ku pozytywnej świadomej zmianie. Kiedy zaś sprawa tyczy się ludzi znajdujących się w naszym otoczeniu, znajomość ich słonecznego znaku może dać nam wiedzę niezbędną do przewidzenia niektórych reakcji na dane tematy lub zachowania. Czy warto? Zdecydujcie sami.


Przypisy:

i J. M. Woolfolk: The Only Astrology Book You’ll Ever Need, Lanham 2006, s. 5.

ii J. Hampar: Astrologia dla początkujących, Białystok 2013, s .45-46.

iii Tamże, s. 46-50.

iv J. M. Woolfolk: The Only Astrology Book You’ll Ever Need…, s. 6.

Zespół pasjonatów nieszablonowego myślenia oraz postępu intelektualnego, posiadający wieloletnie doświadczenie w obserwacji oraz analizie otaczającej rzeczywistości. Promotorzy kultury oraz doskonalenia się we wszystkich dziedzinach wiedzy. Wprawni badacze literatury ezoteryczno-okultystycznej oraz naukowej. Śmiali filozofowie czasów współczesnych, niestrudzeni w poszukiwaniu prawdy.

Leave a commentCzat
Anika
także nie musisz udawać niedostępnego laughing takie zagrywki na tą rodzinę nie działają
Anika
Dobra ja uciekam, do potem winking
Szerakles
To Ojciec i Syn ?
Szerakles
Dobra k**wa madness
Szerakles
Ciekawe co pomyśli o nas AAdministracja x D
Mareczek
Lol
Mareczek
AAdministracja
Mareczek
Już sugerujesz, że są anonimowymi alkoholikami? madness
Equraed
Ave!
Equraed
Ktoś tutaj zna się na ziółkach?
Anika
A czego potrzebujesz? smiling
Anika
Red wgl mówił, że będzie jakiś kurs zielarski tak btw madness
Mareczek
Ohoho, jakieś kursy się szykują?
Equraed
Czegoś co pomaga łatwiej wprowadzić się w stan euforii
Equraed
Ale żeby to nie trwało nie wiadomo ile
Mareczek
A już miałem polecić Ci jakąś indicę madness
Equraed
Także z dawkowaniem też poproszę, co łaska : D i nie oczekuję odpowiedzi typu "maruhułanen" : V
Mareczek
To niestety nie pomogę Ci z tym tematem :/
Anika
Ah jeśli o to chodzi to polecam wysiłek fizyczny smiling 3 razy w tygodniu. Wystarczy pobudzić s ciele odpowiednią mieszankę hormonów.
Equraed
grzebanie w ziemi też pomaga
Equraed
w ziemii też są zawarte związki, które pomagają wytworzyć odpowiednie hormony
Anika
Jeśli to będzie regularne i się przy tym zmęczysz to tak madness
Equraed
ale powiem tak - nie będę w środku rytuału gonił z łopatą po podwórku :V
Equraed
afk 30 min.
Anika
To zrób pezed rytem smiling albo zacznij się śmiać w trakcie. Czasem też działa
Anika
Nie potrzebujesz niewiadomo czego, żeby osiągnąć stan euforii tongue_out
Equraed
Jednak poszukam kogoś, kto zna się na ziołach, bo to, o czym piszesz jest mi znajome
Equraed
jasne, najszybciej przyjdzie włożenie ręki w szorty :V
Equraed
ok zw
Mareczek
Oj ty niegrzeczny zboczuszku
Mareczek
Poczekaj aż Lucek przyjdzie
Mareczek
To się Tobą zajmie jak należy winking
Anika
Poczekaj aż wbij**arbara laughing ona zrobi porządek
Anika
Wbij**arbara*
Anika
Ok serio? Bar bara jest na cenzurze? XD
Mareczek
Barbara jest takim gagatkiem że własnej cenzury się doczekała
Mareczek
madness
Anika
No chamstwo madness
Equraed
Czemu akurat on?
Equraed
Nie straszcie mnie, bo będę miał mokre sny
Equraed
szkoda rogówki, jeszcze mi zostało 26 rat do spłacenia ; /
Mareczek
Czemu?
Mareczek
Ja Ci pokażę czemu
Mareczek

Equraed
8 sekund... Pasuje
Equraed
w sensie mam dość x D
Lucek Mostowiak
Mareczek?
Lucek Mostowiak
Przyjechałeś synu już z Grabiny?
Lucek Mostowiak
Nie spodziewałem się, że tutaj cię zastanę.
Mareczek
Widzisz. Życie lubi zaskakiwać ojciec ^^
Lucek Mostowiak
Ty się przygotuj bo robią niedługo fake śmierć moją
Lucek Mostowiak
Pocieszaj matkę twoją
Lucek Mostowiak
Barbarę
Lucek Mostowiak
Barbara
Lucek Mostowiak
barbara
Lucek Mostowiak
hm myślałem, że będzie ukrywać to słowo jak wcześniej madness
Mareczek
Barabara?
Mareczek
Chcesz cenzurować małżonkę swą a matkę moją?
Lucek Mostowiak
ten sb ją cenzurował
Mareczek
Esbek? madness
Wszystkich użytkowników: 1

Statystyki

 • 242
 • 70

Website Security Test

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl