Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

O znakach zodiaku: położenie Słońca w dniu narodzin

Nasz znak zodiaku warunkowany jest ni mniej ni więcej położeniem Słońca w chwili naszych narodzin. Podczas swojej wędrówki po nieboskłonie nasza gwiazda cyklicznie przechodzi po kolei przez dwanaście pasów zodiakalnych, przy czym przejście przez jeden zajmuje mu około miesiąca. To, w którym znalazło się podczas narodzenia poszczególnych osób okazuje się być głównym elementem układanki, jaką jest horoskop personalny.

Znak słoneczny a horoskop personalny

Słońce jest uważane za najistotniejsze ciało niebieskie naszego Układu Słonecznego. W terminach astrologicznych nadal figuruje ono jako planeta, pomimo, że dzięki odkryciom naukowym doskonale wiemy, że jest gwiazdą. Jak można łatwo zauważyć, fundamenty astrologii bazują na teorii geocentrycznej. Dzieje się tak ze względu na to, iż dziedzina ta zajmuje się wpływami planet na istotę ludzką właśnie z punktu widzenia człowieka.

Słońce wydziela światło i ciepło, które to formy energii umożliwiają rozwój wszelkich znanych nam istot żywych. Nie dziwne więc, że również w astrologii, a w szczególności w horoskopie personalnym, pełni niezwykle ważną rolę, gdyż jego wpływ ma oddziaływać na wszystkie dziedziny życia człowieka. Określa ono charakter jaki nas cechuje oraz jak będziemy odbierani przez innych. Pozycja Słońca w horoskopie wpływa zatem na indywidualność jednostki, jej niepowtarzalny styl oraz determinację z jaką będzie spełniać swoje cele.

Rolę znaku słonecznego (znaku zodiaku) doskonale łatwo można zobrazować dzięki poniższej sytuacji: załóżmy, że życie jest przedstawieniem teatralnym, a ludzie aktorami w nim występującymi. Wtedy to znak słoneczny byłby konkretną i wyjątkową rolą przydzieloną każdemu aktorowi.

Wiele osób zauważa podczas czytania opisu swego znaku słonecznego, że nie pokrywa się on w pełni z ich osobowością. Opis jest niedokładny, czasami wręcz jest przeciwnością tego co reprezentuje dana osoba. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Zawsze istnieje ryzyko błędu lub niewłaściwego odczytania informacji. W perspektywie astrologicznej, warto jednak wziąć pod uwagę złożoność przedstawionych informacji. Znak słoneczny to tylko jeden z elementów całej układanki horoskopu. Sugerowanie się w całości tylko jednym elementem, może mieć podobny efekt do oceniania obrazu widząc jedynie fragment dzieła. Dopiero przestudiowanie wszystkich wpływów może dać dokładny wgląd w naturę osoby. Wymaga to niestety biegłej znajomości astrologicznych zależności międzyplanetarnych, o których wiedzę zdobywa się przez lata nauki.

Warto także przy interpretacji znaku słonecznego wspomnieć o kolejnej ważnej sprawie: zmienności charakteru ludzkiego . Z natury osobowość ulega stałym zmianom. Jako istoty ludzkie zmieniamy się z każdym przeżytym dniem, z każdym nowym doświadczeniem oraz każdą napotkaną osobą. Chociaż doświadczamy ciągłej zmiany i transformacji, to niektóre cechy pozostają niezmienne. Astrologia poprzez analizę wpływów planetarnych określa w nas zarówno te stałe elementy jak i zmiany, które będą w nas zachodzić podczas całego naszego życia. Odczytanie tych drugich jest niezwykle skomplikowane i jedynie prawdziwi specjaliści będą w stanie przewidzieć jaka ewolucja nastąpi w danym człowieku. Astrologia zakłada, iż pomimo wielości zmian jakie w nas zachodzą w ciągu całego życia istnieje pewien wzór określający jak zachowamy się pod wpływem konkretnych bodźców. Można więc rozpoznać go i wykorzystać do bardziej świadomego kierowania swoim życiem.

O podziale grupowym dwunastu znaków

Wraz z rozwojem astrologii każdy z dwunastu znaków zodiaku zyskał szczególne dla siebie powiązania, charakterystykę oraz znaczenie. Większość z nich wyewoluowała z myśli hermetycznej, zgodnie z którą wszystko w naturze koreluje z istotą ludzką. Tym samym istota ludzka jest odbiciem wszechrzeczy (makrokosmos) w mniejszej skali (mikrokosmos). Osobno każdy ze znaków niesie ze sobą bardzo dużą część wiedzy, a wszystkie razem tworzą spójny obraz istot ludzkich: ich umysłów, emocjonalności, predyspozycji, a także otoczenia w jakim będą żyć.

Opis właściwości znaków zodiakalnych jest niezwykle obszernym zagadnieniem. Na szczęście, można go rozbić i pogrupować w zależności od podobieństw między znakami. I tutaj właśnie wyłaniają się cztery konkretne podziały.

 • Męski/Żeński
  Sześć spośród znaków wykazuje charakter męski. Pozostałe sześć jest charakteru żeńskiego. W terminach astrologicznych, znak męski będzie wykazywał cechy: bezpośredniość oraz energiczność, natomiast żeński: receptywność i magnetyzm. Znak męski nie oznacza „pozytywnego i potężnego” podczas gdy żeński miałby implikować „negatywność i słabość”. Znaki męskie są skierowane na zewnątrz i wykazują siłę poprzez ekstrawertyzm. Znaki żeńskie są niezależne i silne poprzez introwertyzm.

  Znaki męskie: BARAN, BLIŹNIĘTA, LEW, WAGA, STRZELEC, WODNIK
  Znaki żeńskie: BYK, RAK, PANNA, SKORPION, KOZIOROŻEC, RYBY i

 • Żywioły
  Dwanaście znaków dzieli się na cztery grupy zawierające po trzy znaki związane z tym samym żywiołem. Każdy z żywiołów symbolizuje fundamentalną charakterystykę znaków przynależnych do konkretnej grupy.
 • Znaki ognia są aktywne i entuzjastyczne: BARAN, LEW, STRZELEC
  Znaki ziemi są praktyczne i stabilne: BYK, PANNA, KOZIOROŻEC
  Znaki powietrza są intelektualne i komunikatywne: BLIŹNIĘTA, WAGA, WODNIK
  Znaki wodne są emocjonalne i intuicyjne: RAK, SKORPION, RYBY ii
 • Kardynalne/Stałe/Zmienne
  Znaki dzieli się również na trzy grupy zawierające po cztery znaki o charakterystycznych jakościach. Owe jakości oznaczają interakcje znaków ze światem zewnętrznym.
  Znaki kardynalne są śmiałe i otwarte. Są inicjatorami: BARAN, RAK, WAGA, KOZIOROŻEC
  Znaki stałe są odporne na zmianę. Są prefektami wieńczącymi dzieło, nie tymi którzy zaczynają: BYK, LEW, SKORPION, WODNIK
  Znaki zmienne są elastyczne i adaptacyjne. Potrafią dostosować się do zmiennych warunków: BLIŹNIĘTA, PANNA, STRZELEC, RYBY iii
 • Polaryzacja
  Dwanaście znaków dzieli się na sześć grup zawierających po dwa znaki które są dla siebie opozycjami. Reprezentują przeciwne charakterystyki.
  BARAN / WAGA – pod względem relacji międzyludzkich: BARAN jest introwertyczny, a WAGA ekstrawertyczna.
  BYK / SKORPION – pod względem dobytku osobistego: BYK jest introwertyczny, a SKORPION ekstrawertyczny (ekspansywny).
  BLIŹNIĘTA / STRZELEC – po względem sposobu zdobywania wiedzy: BLIŹNIĘTA są introwertyczne (własne przemyślenia), a STRZELEC ekstrawertyczny.
  KOZIOROŻEC / RAK – pod względem życia w rodzinie: KOZIOROŻEC jest introwertyczny, a RAK ekstrawertyczny.
  LEW / WODNIK – pod względem ideałów: LEW jest introwertyczny, a WODNIK ekstrawertyczny.
  RYBY / PANNA – pod względem rozwoju osobistego: RYBY są introwertyczne, a PANNA ekstrawertyczna.iv

Czy warto zgłębiać astrologię?

Dziedzina ta jest fascynującym narzędziem które umożliwia poznanie ludzkiej natury co prowadzi do lepszego zrozumienia innych, ale również i siebie samego.

Na podstawie znajomości swego znaku zodiaku możemy wyłapać wiele powtarzających się wzorców, swoistych szablonów zachowań. Jedne będą bardziej dla nas korzystne, drugie zaś – niekoniecznie. Sama ich znajomość jest jednakże dużym krokiem ku pozytywnej świadomej zmianie. Kiedy zaś sprawa tyczy się ludzi znajdujących się w naszym otoczeniu, znajomość ich słonecznego znaku może dać nam wiedzę niezbędną do przewidzenia niektórych reakcji na dane tematy lub zachowania. Czy warto? Zdecydujcie sami.


Przypisy:

i J. M. Woolfolk: The Only Astrology Book You’ll Ever Need, Lanham 2006, s. 5.

ii J. Hampar: Astrologia dla początkujących, Białystok 2013, s .45-46.

iii Tamże, s. 46-50.

iv J. M. Woolfolk: The Only Astrology Book You’ll Ever Need…, s. 6.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

 • Krakowski Stańczyk

  Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

 • Zielarski Alembik

  Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl