Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Za pomoc należy się zapłata. Cena magii.

Czy magia jest darmowa? Niby głupie pytanie, no bo z zasady nie płaci się za jej praktykowanie. Nie chodzi mi o książki, koszty uczestnictwa w zakonach, wszelkie akcesoria. Raczej o to, czy wykonując dany rytuał, na przykład na powodzenie, czymś nie płacę, nie jest mi coś zabierane w zamian.

Weźmy sobie taką Goecje. Jeżeli chcesz przyzywać demony zgodnie z wymogami, to musisz poświęcić czas i pieniądze. Taki złoty czy nawet srebrny sigil to nie byle co. Już mnie ciekawi, ile osób zastosowało się do poleceń. Mniejsza z tym, udało ci się ściągnąć ducha. Ludzie są materialistami, nie dziwna zatem będzie prośba o pieniądze, szczęście, powodzenie. I tu podstawowe pytanie: jak chcesz wymusić na demonie, istocie niematerialnej (jeśli rzecz jasna w nie wierzysz, w innym wypadku nie widzę sensu ich sprowadzania) to, że ten spełni twoją prośbę?

Bo masz go pod kontrolą i zawsze możesz go ukarać? Śmieszne. Jeśli byłoby rzeczywiście się od niego potężniejszym, to jego pomoc nie byłaby potrzebna. I tu przechodzimy do kwestii finansowej. Taka istota, czy też moc, z którą się pracuje, na pewno będzie chciała coś w zamian. Nie mam już zamiaru dociekać co to może być. Ale wątpię, by nadnaturalny świat pełen był istot charytatywnych. A jeśli siła jest bezosobowa? To i tak skądś bierze, w naturze nic nie ginie.

Nie ma żadnych problemów gdy od początku jest powiedziane, jaka ofiara jest potrzebna. Lub, że w ogóle ona może być. Istota mogła zapomnieć, że istnieje coś takiego jak zapłata za usługi. Bardziej prawdopodobne, że zapomniała o niej wspomnieć. I poczeka na moment jej zabrania. Ktoś przecież zawsze może powiedzieć, że wisisz mu przysługę i tylko od niego będzie zależeć w jakiej postaci.

Oczywiście zawsze mogę się mylić, ale naprawdę nie wydaje mi się, żeby czymś się nie płaciło za czynienie swojej woli. Skoro u ludzi nie ma nic za darmo to wątpię, by u innych było inaczej.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl, Krakowski Stańczyk     Designed by Okult.pl