Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Poradnik: Wróżba z kart klasycznych

Zazwyczaj jeżeli słyszymy o wróżeniu, myślimy o kartach tarota. Tak naprawdę Europa posiada inną równie starą metodę wróżenia z kart, które wszyscy doskonale znamy: wróżenie z kart klasycznych. Stare porzekadło głosi: cyganka ci prawdę powie. A wiecie jakimi kartami wróżyła cyganka? Zwykłymi, klasycznymi.

Tradycja dywinacji (przepowiadania przyszłości) z pomocą kart klasycznych ma ogromną tradycję: od XIV wieku i wprowadzeniu ich do Europy, po słynną wróżkę radzącą Napoleonowi: Marię Lenormand. Historię kart do gry opowiem wam już w innej publikacji.

Za to teraz mogę nauczyć was jak postawić swoją pierwszą wróżbę. Zdaje sobie sprawę, że większość z was wie, że wróżenie z kart to ciężka praca: trzeba poznawać znaczenie wszystkich kart, relacje między nimi. Dlatego podzielę się swoim autorskim rozkładem, który angażuje parę wybranych kart z talii. Wyjaśnię ich znaczenie, a także sposób rozkładania wróżby. Układ ten pierwotnie powstał jako wróżba na nowy rok (wykonuje się ją w ostatni dzień roku), ma opisywać najbliższe miesiące nowego roku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go po prostu jako wróżbę na najbliższe miesiące. Wystarczy po prostu intencja. 🙂

Ale już dosyć wstępu. Zapraszam do lektury. Krok po kroku pokaże wam jak możecie wykonać swoją pierwszą wróżbę.

 

Rozdział Teoretyczny: Jak przygotować się do wróżenia?

 

Czy istnieje przeznaczenie?

 

Zazwyczaj ludzie sądzą, że karty pokazują przyszłość: to prawda, ale też nie do końca. Przyszłość, którą ukazują karty najlepiej postrzegać jako sumę możliwości, która nadejdzie, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację. Co oznacza, że jeżeli po wróżbie zadziałamy inaczej niż zawsze, przyszłość ulega już zmianie: w rezultacie rozkład będzie inny. O tym warto pamiętać, aby nigdy nie dać sobie wmówić, że jesteście więźniami losu. Karty traktujecie po prostu jako doradce, który mówi wam jak widzi co się stanie, ma tyle faktów jakie mu powiecie.

 

Jaką talią wróżyć?

 

 

Zgodnie z tradycją wróżymy nową i przeznaczoną tylko do tego celu. Jednak w praktyce, jeżeli macie jakąś talie kart, którą lubicie, ale jest używana, może jej użyć po wykonaniu paru czynności. Psychika ludzka kieruje się swoimi niezbywalnymi prawami, dlatego zróbcie coś co pozwoli poczuć wam ten „klimat” wróżenia. Oczyśćcie w kadzidle czy nad świecą , uświęćcie je jakoś dla siebie.

 

Jak oznaczyć swoją osobowość w kartach?

 

 

Dodaj znaczniki

 

Przed rozpoczęciem wróżenia niezbędne jest wybranie karty, która będzie symbolizować osobę, dla której wróżba jest kładziona (lub nas samych). Posłużą do tego karty figur (królowie, damy oraz walety). Dla mężczyzny wybieramy króla, a dla kobiety damę. Waletami określa się osoby młode (do lat 20 lub nawet 30: jeżeli taka osoba sprawia wrażenie niedojrzałej). Następnie precyzujemy charakter osoby za pomocą wyboru koloru:

piki: osoby mające ciemne włosy oraz oczy (np. Ciemny brąz)

trefle: osoby o brązowych włosach oraz oczach

kiery: osoby posiadające włosy o kolorze jasnego brązowego (także szatyni) oraz o niebieskich oraz szarych oczach

karo: włosy blond lub rude (kolor oczu tutaj jest pośrednią cechą)

I tak przykładowo 35 letni mężczyzna o kolorze włosów blondu, posiadający piwne oczy zostanie określony kartą: króla kara.

Istnieje jeszcze metoda uzupełniająca polegająca na rozstawieniu wszystkich figur. Przy tym osobie nie wyjaśnia się znaczenia, a daje się możliwość intuicyjnego wyboru karty (oczywiście dla mężczyzny wystawimy królów lub też walety, jednak bez dam). Wróżbita wróżąc dla siebie może zastosować ją bez najmniejszych problemów.

 

Poznajmy znaczenie kart używanych we wróżbie

 

Opisane tutaj karty wyjmijcie z talii, a resztę kart odłożycie. Użyjemy do wróżenia tylko ich (czyli łącznie 16 kart plus znacznik). Najlepiej zapoznać się z nimi badając każdą kartę i zapamiętując jej znaczenie. Jeżeli koniecznie chcecie szybko postawić wróżbę, a nie znacie znaczenia, proszę przeczytajcie przynajmniej raz zamieszczone tutaj opisy.

 

Zaczniemy wpierw od symboliki kolorów kart:

 

Piki:

– przeszkody, trudności
– choroby
– kłopoty

Piki reprezentują silną, chaotyczną i trudną energię. Jednak często taka energia jest katalizatorem do zmian, dlatego pamiętajcie też o tej stronie tych kart.

 

Kiery:

– karty emocjonalności: miłość przyjaźń, związki i relacje
– uważane za karty przechylne: pomyślność i szczęście

Kiery zazwyczaj są uważane za najszczęśliwsze karty w talii. Każda karta posiada ogromny ładunek emocjonalny: nawet jeżeli negatywny w naszym odczuciu (np. rozłąka) to sam kier daje większe szanse na pozytywne rozwiązanie sprawy: bardziej niż inne karty.
 

Karo:

– związane z realizmem i praktyczną stroną życia: finanse, umowy, status materialny, praca
– podróże i ruch

Karo “to twarde karty”, jednak zapoznając się z nimi warto mieć na względzie, że pod pozorną maską ociężałego materializmu kryje się ruch i ciągła wymiana informacji. Pieniądze to także sposób na ekspresje.

 

Trefle:

– karty zabawy i spontaniczności: przyjaźń ale nie w charakterze emocjonalnym, a pozytywnych przeżyć
– praca jako trud życiowy
– aspekty egzystencji

 

 

Ta podstawowa rozpiska powinna ułatwić zrozumienie i zapamiętanie kart. A teraz przejdźmy do 16 kart użytych we wróżbie.

 

 

1. As pik: asy są zawsze najmocniejszymi kartami, uosabiają prawdziwą moc koloru. Karta zapowiada ogromne zmiany i przewartościowanie całego swojego życia. Zmianom będą towarzyszyć duże trudności i przeszkody: żeby narodziło się nowe musi umrzeć stare.

2. Dziewiątka pik: w dużym podsumowaniu ta karta jest związana z zawodem oraz rozczarowaniem. Oznacza, że nasze plany, czy cele spotkają się z twardym murem rzeczywistości. Jednak taki zimny kubeł wody na głowę ma element pobudzenia nas do zmiany nastawienia oraz strategii.

3. Piątka pik: karta łez i rozczarowania. Oznacza, że nadchodzi bardzo smutny i przykry czas żałości i słabości. Karta ta zapowiada także izolację i odcięcie od wszelkich kontaktów. Jest to bardzo niemiła sytuacja, którą można zobrazować: Żałobą po stracie wszystkich przyjaciół. Plusem jest to, że czas ten daje szansę na odpoczynek i przemyślenie swoich spraw.

4. Czwórka pik: karta mówiąca o medytacyjnym wyciszeniu, przemyśleniu problemów, relaksie, które doprowadzą do wyzdrowienia. To trochę jak inkubacja po trudnych i ciężkich chwilach.

 

 

1. As kier: zwany jest kartą dobrego życia. Zapowiada same pozytywne emocje: radość, szczęście i zabawę. Niezależnie w jakiej formie.
To także świetny omen dla związków, kartę zwie się: sercowym szczęściem. Często mówi o zawarciu nowych znajomości, związków, które będą obfitowały w radość.

2. Dziewiątka Kier: często nazywana kartą spełnionych marzeń. Karta ta oznacza ogromne możliwości oraz pełną szansę na ich realizację. Życie, które opisuje dziewiątka kier jest szczęśliwe, pełne pasji i zrównoważenia. To także niesamowicie pozytywny znak w kwestii miłości i uczuć.

3: Piątka kier: przełom, transformacja i zmiana, jednak zazwyczaj w stronę zamknięcia spraw. Karta ta mówi o sercowych sprawach, które zostaną zamknięte lub rozwiązane: chodzi głównie o zmianę obecnego statusu.

4: Dwójka kier: spokojna i stabilna radość oraz szczęście. Szczęście ma charakter relacyjny i może być efektem np miło spędzonego czasu z rodziną lub przyjaciółmi.
Rada: ciesz się małymi przyjemnościami!

 

 

1. As karo: karta szczęścia w biznesie i pieniądzach. Oznacza napływ pieniędzy i możliwości zarobkowania. Karta także mocno podkreśla, żeby kuć żelazo póki gorące i wykorzystywać ten korzystny zbieg okoliczności.

2. Dziewiątka karo: generalnie jako kolejna dziewiątka, która spełnia marzenia: jednak z wyszczególnieniem na sfery materialne (pieniądze, umowy, praca).

3. Siódemka karo: sprawa zaczyna spowalniać i w rezultacie prowadzi do opóźnień. Głównie w sferze finansów, ale również nie tylko. Opóźnienia mogą prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego nie wolno ich bagatelizować.

4. Trójka karo: to nadejście oświadczeń związanych z przepływem pieniędzy. Chodzi głównie o komunikacyjną stronę finansów: Umowy, akty notarialne, spadki.

 

 

1. As Trefl: nazywam tą kartę kartą talentów i marzeń. Zazwyczaj odnosi się wprost do osoby, której wróżymy. Mówi o tym, że ta osoba posiada ogromne talenty, marzenia i jest niezwykle rozwinięta w sferze kreacji i kreatywności. Jako ostrzeżenie dodam: bardzo uważajcie przy tej karcie z aspektem marzycielstwa i oderwania od rzeczywistości.

2. Dziewiątka trefl: Karta spełnionej przyjemności. Cel został osiągnięty, praca zrealizowana. Przyjemność ta nie jest próżną przyjemnością, a nagrodą (za dosyć ciężką pracę). Ponadto karta wskazuje nowe możliwości, które już niedługo zaczną się uwidaczniać.

3. Piątka trefl: karta społecznego niezadowolenia. Nieprzyjemności będą wynikać z zaburzonych kontaktów społecznych: kłótni, zmowy, plotki. Co ważne odbije się to na kliencie. Rada: załagodzić sytuację.

5. Dwójka trefl: pochwała potencjału i możliwości. Oznacza, że osoba, której stawiane są karty posiada możliwości: jednak jej sytuacja nie jest w tej chwili zbyt dobra. Taka osoba otrzyma w niedługim czasie zaproszenie, które będzie miało skutki długofalowe. Wpierw nie przyniesie korzyści, ale w późniejszym etapie duże.

 

Rozkład czterech sfer życia

Rozkład (czyli sposób w jaki układamy karty przy wróżeniu) składa się z 16 kart (które opisałem wcześniej) oraz znacznika osoby stawianego na środku.

Po pierwsze kładziemy znacznik po środku. Po przetasowaniu kart rozłożymy je w 4 odnogi:

– górna lewa odnoga odpowiada za sferę uczuć,
– dolna lewa za sferę egzystencji: marzeń, pasji, spełnienia,
– górna prawa jest sferą materialną: pieniędzy, biznesu i przetrwania,
– dolna prawa odnoga jest sferą śmierci: przeszkód, trudności, chorób i problemów,

Rozpoczynajcie rozkładanie kart od lewej górnej odnogi, następnie lewą dolną, kolejno prawą górną i dolną prawą. To chyba dosyć jasne.

Karty rozkłada się od środka po dwie, czyli np. W lewym górnym ramieniu kładziemy jedną kartę blisko znacznika, a potem kolejną za nią. Wykładając dwie karty przechodzimy do kolejnego ramienia układu. I pamiętajcie: koszulkami do góry (czyli figura do dołu). Łącznie powinno być wyciągnięte 8 kart. Pokazuje to ten schemat.

 

No i co następne…. interpretacja! Odkrywacie z jednego ramienia dwie i interpretujecie i tak dalej.

 

 

Gdy uznacie, że pragniecie doprecyzowania odpowiedzi: dokładacie do ramion jedną kartę (lub też do jednego ramienia, jeżeli ciekawi was tylko jedna sfera). Proces można powtarzać, aż do momentu jak karty się wyczerpią.

 

Jak interpretować karty?

No dobra: powiedzmy, że nauczyliście się na blachę wszystkich znaczeń, które wam napisałem. Do tego zaczęliście pracować z kartami ubogacając opis, tworząc bardziej skomplikowane znaczenia. Na sam koniec poznaliście rozkład.
Ale gdy przychodzi do odczytania wróżby, możecie dukać tylko wyuczone znaczenia. Jak temu zapobiec?

 

 

Po pierwsze: karty razem tworzą opowieść. Złączcie znaczenia dwóch kart, zacznijcie wysuwać tezy i odpowiedzi na pytania dlaczego te dwie karty są obok siebie i co to może znaczyć. Nie ma co się przejmować tym czy mówicie prawdę: z doświadczenia wiem, że lepiej puścić trochę wodzę fantazji (ale bez przesady).

Po drugie: podczas procesu interpretacji tak czy siak dojdzie do głosu nasza intuicja. A raczej szepnie nam: w formie przeczucia, ważnej myśli, obrazu etc. A czy dojdzie faktycznie do głosu, to wasza sprawa. Moim zdaniem powinna.

Po trzecie i ostatnie: Pracować z kartami i jeszcze raz pracować. Im więcej pracujemy i stawiamy wróżb tym nasz przyrząd zwany kartami staje się precyzyjny.

 

Część praktyczna: Niezbędne umiejętności

 

Gdy poznaliście już teoretyczne założenia, czas na naukę praktycznych umiejętności.

 

Przygotowanie do wróżby

Niezależnie od tego czy uznajemy wróżenie za wyciąganie informacji z naszej nieświadomości, kontakt z siłami duchowymi, czy to, że karty kryją „mistyczną mądrość”, odpowiednie warunki są gwarancją sukcesu. Bo jak mamy wróżyć kiedy np. nasza żona gotuje obiad, a w naszej głowie kłębi się tysiąc myśli? Spokój i skupienie są słowami kluczowymi.

Znajdźcie sobie spokojne miejsce w którym wiecie, że nikt nie będzie wam przeszkadzał. Możecie zapalić sobie świece lub kadzidło (lub cokolwiek zrobić co pozwoli wam wejść w stan receptywny i odróżni tą czynność od codzienności). Przed wróżeniem potrzymajcie sobie przez chwile talię: aby się oswoić i poczuć łączność. Im bardziej talia będzie wyczuwana jako przedłużenie was, tym bardziej intuicja zaczyna szaleć.
Gdy te warunki zostaną spełnione możecie zacząć wróżbę.

 

Formułowanie pytań

 

 

Moim zdaniem największy błąd, który zafałszowuje wróżby: Pytający często nie biorą pod uwagę ograniczeń kart w uzyskiwaniu odpowiedzi od nich. Kiedyś jeden z moich znajomych zadał pytanie do kart: jak będzie na imię miała osoba, która zostanie moją żoną? Nie zdradzał mi pytania (pytanie zadał w myślach podczas tasowania – istnieje taka możliwość). Karty pokazywały figurę: damę, która plasowała się w dość dalekiej przyszłości. Do tego inne karty podkreślały charakter tej znajomości. Jednak dało się dostrzec wiele dziwnych kart, które wprowadzały chaos w układ. Gdy mu o tym powiedziałem wyjawił swoje pytanie. Karty zwyczajnie nie mogły mu dać imienia swojej wybranki!

Konstruując pytania formułujcie jak najbardziej konkretne i przejrzyste, ale pamiętajcie: karty to tylko karty!

 

Tasowanie kart

Z pozoru każdy z nas potrafi tasować karty. Wszyscy grając w różnorakie gry oparte na kartach, nauczyliśmy się je tasować w tzw. sposób pokerowy: czyli szybkie tasowanie. W stawianiu wróżby tasowanie jest czynnością o charakterze rytuału: karty mieszamy powoli w rękach, skupiając umysł całkowicie na wybranym pytaniu. Możemy je przekładać i czynić wszystko to co sprawi, że zapewnimy wróżbie element losowości. Tasowanie kończy się w momencie, kiedy poczujemy, że nadszedł odpowiedni czas (intuicyjnie). Na pewno każdy z was to poczuje! Po tym rozkładamy karty koszulkami do dołu w opisany wcześniej układ.

 

 

Jeżeli wróżymy dla kogoś, najlepiej po zadaniu pytania dać mu karty do potasowania. Oczywiście możemy my sami to robić, jednak przyjęło się, że tamta metoda jest bardziej wiarygodna. Trudno jednoznacznie mi stwierdzić czy tak jest.

 

To już…tak naprawdę wszystko

Poznaliście założenia wróżenia, symbolikę kart i znacznika. Wiecie jak uzyskiwać obraz przyszłości z pomocą specjalnego układu kart. Do tego macie wiedzę na odprawić i przeprowadzić sesję wróżebną. Umiecie już wszystko. Dlatego nie będę przedłużał. Mam nadzieję, że poradnik przyda się wam w polepszeniu jakości swojego życia, czy nawet dla samej zabawy.

Na sam koniec podsumuje jak można szybko postawić wróżbę:

1. Wyciszenie siebie i osoby, której wróżymy.
2. Wybór znacznika osoby: położenie go na środku.
3. Zadanie konkretnie sformułowanego pytania
4. Przetasowanie wybranych 16 kart.
5. Rozłożenie łącznie 8 kart w 4 ramionach, po dwie w każdym ramieniu.
6. Interpretacja wyników, jeżeli nie jest wystarczająca: dołożenie kart.

 

Ból formatowania tego poradnika porównywalny jest tylko z tartarem… 🙁

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl