Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Rękodzieło: czemu warto robić świece?

Świece są narzędziem używanym przez człowieka już od czasów starożytnych. Niektóre znaleziska sugerują, że były używane na terenach starożytnej Grecji oraz Egiptu. W zamierzchłych czasach stanowiły jedno z nielicznych sposobów na rozświetlenie mroku nocy.

Wraz z postępem technologicznym ludzkość wynalazła bardziej wygodne sposoby radzenia sobie z niesprzyjającą ciemnością. Jednak bardzo trudno jest zastąpić niepowtarzalną atmosferę jaką wprowadzają świece. Tajemniczo migający płomień, intrygował i pobudzał wyobraźnię. Z tego powodu świece używane są do dziś praktycznie we wszystkich formach praktyk religijnych oraz magicznych. Cóż może lepiej wprowadzać umysł w stan wewnętrznego skupienia, jak blask świecy w skąpanym mrokiem pomieszczenia?

Podstawowe składniki

W obrębie różnych praktyk magicznych istnieje stare przekonanie, iż przedmioty wykonane przez nas samych nabierają korzystnej dla nas mocy. Być może wiąże się to ze zrozumieniem budowy oraz działania rzeczy, którą to wiedzę nabieramy wraz z pokonywaniem kolejnych etapów rękodzieła. Niektórzy twierdzą, że przedmiot wykonany przez człowieka dostaje cząstkę jego duszy. Bez względu na to, która teoria wydaje się być bardziej prawdopodobna, własnoręczne wykonywanie świec z pewnością okaże się ciekawym zajęciem na wielu z Was, tym bardziej, że do ich wykonania potrzebne są wyłącznie trzy składniki:

Wosk: najbardziej popularne i najłatwiejsze do zdobycia jest wosk pszczeli oraz parafinowy. Niektóre osoby zainteresowane historycznym aspektem świec, mogą spróbować używać łoju (zwierzęcego) lub też tłuszczów roślinnych. Nie polecam tej metody, ze względu na trudność wykonania, ale także nieporęczność (silne tłuszczenie dłoni) oraz zapach (obficie dymiły, wytwarzając gryzący dym) świec wykonanych z tego składnika .
Dla początkującej osoby wystarczające będzie zaopatrzenie się w wosk pszczeli oraz parafinę. Należy rozważyć także problem bezpieczeństwa materiałów.

Knot: do wykonanie najczęściej stosuje się włókna konopi lub bawełny. Ukręcony z nich sznur zanurza się w parafinie (tej samej z której wykonuje się niektóre świece), po czym wyciska i raz jeszcze namacza, tym razem zostawiając parafinę luźno przechodzącą przez włókna knota. Parafina sprawia, że łatwopalny sznur nie spala się od razu – płomienie wolą zająć się jej oparami niż samym materiałem.

Zdecydowana większość ludzi woli jednak nie trudzić się wykonywaniem tego elementu własnoręcznie, gdyż gotowe produkty są zarówno łatwo dostępne, jak i, w przeciwieństwie do całych gotowych świec, tanie.

Forma: za formę może służyć niemal każdy materiał odporny na działanie cieczy o wysokiej temperaturze. Ze względu na proces wyjmowania gotowej świecy, formy dzielimy na jednorazowe lub wielorazowe. Jednorazowa forma charakteryzuje się niską elastycznością i dużą kruchością, np. wypalona glina lub szkło. By wyjąć świecę z takiej formy należy ją rozbić w taki sposób, by zastygnięta parafina nie uległa ukruszeniu.

Ze względu na fakt, iż proces ten jest mozolny a same formy wystarczają tylko na uformowanie jednej świecy odchodzi się od tego rodzaju form na rzecz tych wielorazowych. Można je stworzyć samemu z plastikowych opakowań, kartonów, folii aluminiowej lub też silikonu (ten ostatni jest najbardziej wygodnym materiałem do wytwarzania świec). Forma taka wystarcza na ukształtowanie w niej stosunkowo dużej ilości świec, jest tania i zdecydowanie łatwiej jest ją zrobić samemu według własnych upodobań lub wymogów.

Podstawowa procedura tworzenia

Przepis na świece jest bardzo prosty. Niektóre zabiegi wymagają specjalistycznego sprzętu, ale nie ma co się martwić – przy odrobinie sprytu można zastąpić każde narzędzie do tworzenia świec zwykłymi domowymi przedmiotami. Dla przykładu, wosk do świecy możemy zdobyć rozpuszczając pociętą starą świecę. Takich zabiegów jest mnóstwo i nawet przy najlepszych chęciach nie sposób wymienić wszystkich świecowych sztuczek. Zachęcam do próbowania, ponieważ dopóki nie zamierzamy założyć sklepu ze świeczkami nieopłacalne jest zakupienie profesjonalnych narzędzi.

Zarówno ilość wosku jak i długość knota zależy od pojemności i wysokości przygotowanej formy. Z tego powodu w przepisie nigdzie nie znajdziecie ilości składników lub ich proporcji.

Poniżej prezentuje poglądową recepturę tworzenia świec:

1. Topimy parafinę lub inny wosk w kąpieli wodnej

Ze względu na to, że parafina może się spalić nie można stawiać jej bezpośrednio na ogniu! Kąpiel wodna to taki rodzaj gotowania, w którym na garnek z gotującą się wodą wstawiamy miskę z kawałkami wosku tak, by para wodna z garnka podgrzewała dno miskę.

2. Przygotowane wcześniej formy nacieramy tłuszczem i mocujemy do nich knot.

Można to zrobić mocując sznur do podstawy formy za pomocą plasteliny, albo zawieszając sznur na patyczku położonym na górze formy tak, by zwisał w dół formy.

3. Zalewamy stopniowo formę: wlewamy jedną warstwę wosku, czekamy aż przyschnie i wlewamy kolejną. Proces powtarzamy aż do całkowitego wypełnienia formy.

W przypadku gdy robimy prostą świecę możemy zalewać formę od razu, jednak warto wyrobić sobie nawyk zalewania stopniowego, gdyż w przypadku gdy będziemy umieszczać w świecy elementy ozdobne przy zalewaniu całościowym elementy te wypłyną.

4. Po tym jak świeca trochę przestygnie wkładamy ją do lodówki. Po godzinie wokół knota będzie widoczne wgłębienie. Wtedy zalewamy ubytek parafiną i znów czekamy aż dolany fragment skrzepnie.

Parafina kurczy się podczas krzepnięcia. Trzeba mieć to na uwadze projektując świecę.

5. Wyjmujemy świeczki z formy

Delikatnie ostukujemy denko formy tak, by gotowa świeca powoli się wysunęła.

Konsystencja, barwa i zapach

Z opisanej wcześniej procedury otrzymamy białą, biało-żółtą lub żółtą świecę (kolor zależy od jakości i rodzaju wosku). Podany przepis jest najprostszym możliwym. Jeżeli chcemy dopasować naszą świecę do jak najlepiej do własnych preferencji z pomocą przychodzą nam najprzeróżniejsze dodatki.

By uelastycznić masę świecy dodaje się stearynę. Proporcje należy dobrać samemu w zależności od tego jak sprężysta ma się stać masa. Nie da się przesadzić z tym składnikiem, dlatego zachęcam do eksperymentowania. Rynek oferuje również substancje zwiększające twardość wosku. Polecam jednak najpierw nauczenie się dawkowania stearyny do wosku zanim zacznie się zmieniać jego twardość.

Do barwienia świec można użyć wielu różnych pigmentów: od tych do barwienia ubrań po profesjonalne miki (intensywny pigment na bazie minerału mika, są one używane również do wyrobu kolorowych kosmetyków). Ten ostatni nadaje świecy lekki połysk, którego intensywność zależna jest od ilości minerału w barwniku. Ciekawą alternatywą jest barwienie świec przyprawami o intensywnych kolorach. Przyprawy muszą być oczywiście zmielone na mączkę. Zastosowanie takiego zabiegu zapewni równocześnie zapach naszemu wyrobowi. Przyprawy nadające się do nadania barwy świecy to między innymi: curry (żółty), kurkuma (żółtopomarańczowy), papryka czerwona (czerwony), cynamon (jasny brązowy), czekolada (brązowy) i kawa (ciemny brązowy).

Jeżeli jakiegoś zapachu nie można uzyskać przyprawami, możemy posłużyć się innymi środkami, takimi jak na przykład olejki zapachowe. Ważnym jest jednak, by użyć tych naturalnych olejków, gdyż dodanie tych syntetycznych do parafiny może być dosyć nieprzewidywalne. Można też dodawać zapachy do ciast. Ich wadą jest to, że stosunkowo szybko wietrzeją. W przypadku gdy zdecydujemy się na taki krok warto wiedzieć, by nie dodawać tych cytrusowych ponieważ skutek będzie taki, jakbyśmy ich w ogóle nie dodawali. Droższą, jednak znacznie trwalszą alternatywą są specjalistyczne zapachy do świec. Pachną znacznie intensywniej i dłużej. Można je dostać w wielu sklepach internetowych sprzedających pół produkty do świec.

Podsumowanie

Tworzenie świec jest bardzo ciekawym i uczącym hobby. Dzięki wielu eksperymentom i odrobinie cierpliwości można stworzyć świecę całkowicie dopasowaną do własnych upodobań lub wymogów niektórych procedur ceremonialnych. Istnieje niezliczona ilość kombinacji kolorów zapachów oraz konsystencji, które można zastosować do swojej świecy, dlatego, jeżeli chcemy stworzyć naszą idealną świecę, powinniśmy zacząć już dziś.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl