Relacja z konferencji II MYTHICAL COSMOS: CREATION OF THE WORLD

Międzynarodowa konferencja odbyła się w dniach 16 – 17 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1. Była to już druga edycja a zagadnieniem przewodnim były tematy związane ze stworzeniem świata oraz ich porównywanie w odniesieniu do różnych religii, mitologii i popkultury. Patronami konferencji byli Uniwersytet Jagielloński i AGH przy czym wykłady prowadziły również osoby z innych uniwersytetów oraz goście zza granicy.

 

Przygotowanie konferencji utrzymane zostało na wysokim poziomie. Wbrew naszym obawom okazało się, że miejsca w sali wykładowej było w nadmiarze i starczyło go dla wszystkich zainteresowanych. Część wykładów była prowadzona po angielsku, bez tłumaczenia na język polski, nie można jednak uznać tego za minus. Po każdym z wykładów był kwadrans na zadawanie pytań. Niestety nie dotarli wszyscy prelegenci. Nie było również możliwości uczestniczenia we wszystkich prelekcjach, gdyż kilka z nich odbywało się jednocześnie.

 

Pierwszy dzień konferencji

 

O 10:00 nastąpiło oficjalne otwarcie i chwilę po nim odbył się pierwszy wykład, który prowadził prof. dr hab. Andrzej Szyjewski z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poruszany temat brzmiał The Author of Ainulindalë; development of cosmogonic of cosmogonic narrative in J.R.R. Tolkien’s writings, był prowadzony po angielsku i dotyczył historii stworzenia i późniejszych zmian w  Ainulindalë, które to opisuje powstanie świata wykreowanego przez Tolkiena. Najciekawsze było jednak to, jak samo dzieło ewoluowało przez dekady oraz rzeczy było zmienianych i dodawanych. Jesteśmy przekonani, że zainteresowałoby to każdego entuzjastę świata Śródziemia.

 

Drugi panel, a właściwie ich seria, odbywała się o 11:30. Pierwszy wykład panelu, na którym pojawił się nasz wysłannik prowadzony był przez Martę i Adama Kruk, i brzmiał  Z tej więc wyspy Skandii jak gdyby z kuźni ludów… – czyli rzecz o wojnie rzemiośle i stwarzaniu. Przyczynek do interdyscyplinarnych badań nad kulturą symboliczną środkowo-europejskiego Barbaricum. Mówili oni o kulturze Przeworskiej, która istniała w czasach imperium Rzymskiego, również na terytorium Polski, o jej przywiązaniu do rzemiosła, wysokiej pozycji kowali i wytwórców oraz rozwiniętej metalurgii. Szkoda, że na poruszenie tak mało znanego tematu był tylko kwadrans, gdyż zagadnienie jest unikalne, a w końcu dotyczy też historii naszego państwa.

 

Następnym tematem było Vainamoinen wyśpiewujący wieszczbę Wolwy – skandynawskie inspiracje kosmogonii J. R. R. Tolkiena, poruszane przez Aleksandrę Zbucką. Opowiadała ona o prawdopodobnych zapożyczeniach pisarza z Edd i Kalevali, między innymi na przykładzie kreującej mocy pieśni, występujących istotach i powstawaniu świata. Jest to kolejne zagadnienie, które zapewne zaciekawiłoby fanów twórczości Anglika. Może gdyby było ono przeprowadzone w późniejszych godzinach, przybyłoby więcej osób.

 

Niestety osoba, która miała poprowadzić kolejny wykład nie pojawiła się, przez co trzecie prelekcje zostały odwołane. Nie było nam dane uczestniczyć w dalszej części konferencji, jednak kolejny dzień poświęciliśmy w całości uczestniczeniu w konferencji.

 

Drugi dzień konferencji

 

Piątek 17 marca zaczął się wykładem Mity początku w dobie nowoczesności. Wiek XIX – rekonesans doktor Małgorzaty Litwinowicz. Poruszał on XIX-wieczne próby znajdowania czy odkrywania mitologii przez różne społeczności zamieszkujące Europę, poszukiwania pierwocin własnej kultury i wykorzystywania tego dla celów propagowania tożsamości narodowej. Zarówno na przykładzie fałszerstw (Pieśń Osjana, Rękopis królowodworski), ale też prawdziwych (Kalevala) czy nawet wykorzystywania tej problematyki w kulturze (Pierścień Nibelungów Richarda Wagnera). Były też podane polskie wątki, choćby Teodor Narbutt i jego Dzieje starożytne narodu litewskiego. Pod koniec zaś poruszono zagadnienie pionierów ówczesnej nauki, którzy wszystko zaczęli porządkować, nadawali nazwy  krainom geograficznym i zagłębiali się w rozmyślania kosmogoniczne.

 

Kolejna sesja paneli zaczęła się od Kość z kości ojców – Słowianin – Lach czyli prapoczątki Polski oczami romantycznych twórców. Poruszała ona temat początków słowianofilstwa i osób, które tym się zajmowały. Był więc Adam Mickiewicz i Balladyna, Wincenty Pol i Pieśń o ziemi naszej, Seweryn Goszczyński, który zajmował się folklorem Tatr czy Adam Czarnocki z jego sławiącym Słowian i atakującym chrześcijan dziele O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem. O ile temat był ciekawy to prowadząca bardzo szybko mówiła, ciężko czasem było za nią nadążyć. Wynikało to z małej ilości czasu choć prawdopodobnie przekazała wszystko to, co chciała powiedzieć.

 

Następny wykład dotyczył Stworzenia (z niczego). Stanowisko tomistyczne szkoły rzymskiej (A. Piolanti). Bartłomiej Krzych opowiadał o Antonio Piolantim i Tomizmie, ruchu filozoficznym bazujących na poglądach św. Tomasza z Akwinu. Pokrótce wyjaśnił historie i poglądy owego nurtu oraz jaki wpływ na niego miał 2 sobór Watykański.

 

Sesję kończyła Paulina Zgliniecka ze Stworzeniem świata według Miltona – ważne interpretacje muzyczne wielkiego eposu. Mówiła ona o Johnie Miltonie i dziele jego życia, poemacie Raj utracony. W kilku zdaniach wyjaśniła o czym jest ów epos, następnie opowiedziała o przekładach wybranych części na opery i sztuki teatralne. Można było przy okazji odsłuchać kilka fragmentów wersji operowych.

 

Największym zainteresowaniem w piątek cieszyło się 1989 – narodziny świata. Chaos i kosmos w nostalgicznych narracjach czasu przełomu doktora habilitowanego Marcina Napiórkowskiego. Mówił on o spoglądaniu na czas przemian ustrojowych i późniejszych lat poprzez pryzmat mitologii, gdzie „stary świat umierał, a tworzył się nowy”. O dwóch różnych poglądach na to, jak zmienił się ustrój (pokojowe przejęcie władzy i mit okrągłego stołu), rzeczach, które niczym cudowny artefakt mają objawiać prawdę („szafa Kiszczaka”), herosach tamtych czasów czy nostalgii za przeszłością.

 

W kończącej sesji paneli również postanowiliśmy uczestniczyć w tych prowadzonych po Polsku. Ich tematyka była bardziej luźna, co było dobrym posunięciem, biorąc pod uwagę, że zamykały one konferencje. Niestety nie dotarł Maciej Mikołajski, tak więc znów były tylko dwa wykłady. Pierwszy z nich prowadził Tomasz Królak, który mówił o poradach dla początkujących demiurgów. O światotwórstwie fantasy na podstawie wybranych poradników worldbuildingowych. Było więc sporo o książkach i profesjonalnych portalach doradzających autorom jak należy tworzyć światy, jakich reguł się trzymać i na co zwracać uwagę. Zapewne spodobałoby się to pisarzom czy ludziom tworzącym gry.

 

Ostatni wykład to Kto ma boską moc (prze)tworzenia świata? Kreacja w rękach maluczkich na przykładach japońskiej popkultury. Katarzyna Żarnowska mówiła o anime, czyli o Japońskiej animacji, w kontekście seriali, w których to zwyczajne osoby dostają magiczną moc i są nie tylko w stanie wpływać, co wręcz zmieniać otaczający je świat. Wszystkim spodobały się towarzyszące bohaterom maskotki, które w rzeczywistości okazywały się kimś więcej, nawet bogami.

 

Parę słów oceny

 

Tym, co mocno zwracało uwagę podczas trwania konferencji, była jej frekwencja, a ta, niestety, nie należała do największych. W otwierających wystąpieniach w czwartek i piątek uczestniczyło mniej więcej 15 osób. Wykłady prowadzone przez jedną osobę cieszyły się większym zainteresowaniem, na seriach prelekcji było ich jednak mniej (powyżej 10). Możliwe, że konferencja nie była zbyt dobrze rozreklamowana. Odwiedzając Wojewódzką Bibliotekę nie dało się zauważyć żadnych plakatów czy oznaczeń informujących o wydarzeniu. Osoba odwiedzająca budynek mogła nawet nie wiedzieć co się w nim właśnie odbywa. Inną przyczyną niskiej frekwencji były prawdopodobnie godziny trwania, gdyż wiele wykładów było prowadzonych w godzinach przed i popołudniowych, gdy potencjalni słuchacze mogli być na studiach czy w pracy.

 

Mimo tego konferencje oceniamy pozytywnie. Jej program i przebieg stały na wysokim poziomie i każdy zapewne znalazłby coś interesującego dla siebie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się następna edycja, która okaże się jeszcze większym sukcesem i będzie się można cieszyć nią w obecności znacznie większej liczby zainteresowanych.

 

Wiedza zdobyta przez nas w ciągu dwóch dni konferencji zostanie przedstawiona w formie artykułów już wkrótce.

Zespół pasjonatów nieszablonowego myślenia oraz postępu intelektualnego, posiadający wieloletnie doświadczenie w obserwacji oraz analizie otaczającej rzeczywistości. Promotorzy kultury oraz doskonalenia się we wszystkich dziedzinach wiedzy. Wprawni badacze literatury mistycznej, kulturowej, cywilizacyjnej oraz naukowej. Śmiali filozofowie czasów współczesnych, niestrudzeni w poszukiwaniu prawdy.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl