Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Spinozaur to niski dinozaur.

Dinozaury były dużymi zwierzątkami, nie ma co tu kłamać. Oczywiście zdarzały się wśród nich i małe osobniki (taki welociraptor był wielkości łabędzia, a mikroraptor ledwo dochodził do 50 cm długości), ale co tu będę o nich pisał, jak przecie chodzi o straszne jaszczury. Do tej pory największy był zauropod argentynozaur (zauropody to były te duże gady z dużymi szyjami). A niedawno znaleziono konkurenta, który być może wyprzedzi go w palmie pierwszeństwa. Patagotitan mayorum dochodził do ponad 40 metrów długości, jego waga zaś dochodziła do ponad 76 ton. To dużo, nawet nie wiem, ile coś takiego dziennie musiało pochłaniać. Zakładam, że potrafiłby przebić w tym stałych bywalców fast-foodów, choć tu do końca nie jestem pewien.

Fajnie wyglądający drapieżnik.

 

Być może i on się tak długo nie pocieszy (jeżeli to możliwe w przypadku martwego stworzenia). Amficelias miał być istnym 60 metrowym kolosem, o wadze ponad 120 ton. Problem w tym, że jego istnienie jest bardzo kontrowersyjne, bo pochodzi z czasów „wojen o kości”, czyli drapieżnej rywalizacji archeologów o to, kto odkryje lepsze dinozaury. Drapieżnej, bo uciekano się do broni palnej. Nie zachowały się jego skamieliny i już w tamtych czasach sądzono, że być może chodzi o mistyfikacje. Tak więc na razie temu panu dziękujemy.

Mniej fajnie wyglądający drapieżnik.

 

Miał być spinozaur i będzie spinozaur. Każdy, kto oglądał Jurassic Park zapewne pamięta tego gigantycznego drapieżnika (który swoją drogą był największym drapieżnikiem lądowym na ziemi) z żaglem na grzbiecie i pysku krokodyla. Chodził on na dwóch łapach i zjadał wszystko, co wpadło mu w długie ręce. Żagiel mu pozostał, ale zamiast chodzić na dwóch łapach ten drapieżnik najpewniej poruszał się na czterech. To w sumie chyba bardziej pasowałoby do tego pływającego drapieżnika, który prawdopodobnie częściej żywił się rybami niż lądowymi ofiarami. Tak więc z dużego dinozaura z żaglem dostaliśmy pseudo-krokodyla z żaglem. No nic, zamiast występować w horrorach prędzej przyjdzie mu grać w komediach. I to nawet dobrze, że wygląd spinozaura został poprawiony, podobnie jak odkrycie tego nowego giganta. Pokazuje to tylko, że w kwestii dinozaurów wiele jeszcze zostało do zbadania.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl, Krakowski Stańczyk     Designed by Okult.pl