Thoth – The History of the Ancient Egyptian God of Wisdom

“Thoth – The History of Ancient Egyptian God of Wisdom” to średniej wielkości pozycja poruszająca temat jednego z najbardziej znanych bóstw dawnego panteonu egipskiego.

Thoth, bo o nim tu mowa, był dla Egipcjan równie ważny jak ich pismo czy muzyka, których stworzenie przypisywane jest właśnie tej istocie. Nie dziwi nas więc fakt, że historia jego czynów została tak dobrze opisana. To jednak, że zachowała się ona w tak dobrym stanie skłania nas do zastanowienia się czy aby to nie za sprawą mitycznego bóstwa sprawującego pieczę nad swoją historią jesteśmy dziś w stanie po raz kolejny zachwycać się tą jakże ciekawą częścią wierzeń starożytnego ludu.

Informacje o autorze pozycji

Autorka proponowanej przez nas pozycji: Lesley Jackson, zasłynęła z wysoko ocenianych książek o poszczególnych bóstwach starożytnego Egiptu. Dobrej jakości informacje, jakie oferuje pisarka skusiły wydawnictwo Avalon do wydania takich jej tekstów jak: „Hathor: a Reintroduction to an Ancient Egyptian Goddess” czy znacznie młodszego „Isis: Eternal Goddess of Egypt and Rome”. Jak się okazało, pozycje te sprzedały się bardzo dobrze, a autorka niespodziewanie podbiła serca czytelników zainteresowanych mitologią starożytną. Kontrastuje to z faktem, iż o samej autorce niewiele wiadomo.

Przekrój książki

W pierwszych rozdziałach książki otrzymujemy informacje na temat pochodzenia imion bóstwa oraz zwierzęcych form jakie miało ono przybierać na planie fizycznym. Dalsza jej część zawiera niezwykle obszerny opis lunarnych aspektów Thota, jednak prawdziwym rozwinięciem i przysłowiową wisienką na torcie są rozdziały traktujące o wielorakich funkcjach boga zarówno w naszym jak i w boskim świecie. Na końcu znajdziemy również teksty traktujące o relacjach Thota z innymi bóstwami panteonu oraz o kultach jemu poświęconych.

Wady i zalety

Zaciekawił mnie fragment o świętych dźwiękach oraz słowach, których kultywowanie przedstawione zostało w bardzo rzetelny sposób. Ustęp ten, jak wiele innych, podparty został wiarygodnymi źródłami, a niekiedy nawet autentycznymi formułami rytualnymi, w których kultyści zwracali się do bóstwa. Takie zabiegi oraz inne czynności religijne, także te fizyczne, znaleźć można w całym dziale związanym z funkcjami Thota w świecie materialnym i poza nim.

Zwłaszcza w dziale o roli bóstwa jako patrona magów znaleźć można ciekawe formuły. Dla przykładu dowiadujemy się treści zaklęcia przeciwko ludziom ze ‘złym okiem’ (właściwość rzucania złego uroku za pomocą spojrzenia), odzyskanego z przetłumaczonych stelli i pism naściennych. Jego treść brzmi następująco: „Sakhmet’s arrow is in you, the magic of Thoth is in your body”(„Strzała Sekhmet tkwi w tobie, magia Thota jest w twym ciele”).

W ustępie o uzdrowicielskich obowiązkach bóstwa znaleźć można inne zaklęcie, które miało zatrzymać krwotok: „Backwards, you who are on the hand of Seth! … Have you ignored the dam? Backwards you, from Thoth”( „Odstąp o ty, któraś plami dłonie Setha! … Czy przekroczyliście barierę? Odstąpcie, w imię Thota”). Książka informuje nas również o tym, że słowa te należy wypowiedzieć nad odpowiednim minerałem – karneolem. Tego typu zabieg ze strony autorki jest o tyle ciekawy, że daje szansę czytelnikowi na samodzielne przekonanie się o skuteczności (lub jej braku) zaklęć starożytnych ludów Egiptu.

Tym co niekiedy przeszkadzało w czytaniu były zbyt obszerne opisy. Nawet na ostatnich stronach książki opis miejsc i ceremoniałów kultów Thota był bardzo długi. Zrozumiałym jest, że autorka nie chciała tracić na rzetelności jednak miejscami fragmenty te były przesadnie szczegółowe, co, moim zdaniem, było zupełnie niepotrzebne i nudziło czytelnika.

Również brak zapisów magicznych formuł w języku oryginalnym może dawać się we znaki co dociekliwszym odbiorcom, tym bardziej, że, jak wszyscy wiemy, tłumaczenia nie zawsze wiernie odwzorowują pierwotny przekaz treści. Dodanie tego elementu zdecydowanie urozmaiciłoby książkę zainteresowanym, z kolei tym, którzy wolą je poznać jedynie w zrozumiałym dla siebie języku z pewnością nie przeszkodziłoby to w zaspokajaniu swojej ciekawości.

Ocena bibliografii

Źródła, na których bazowała autorka to zbiory publikacji naukowych i akademickich, dzienniki archeologów i, co najważniejsze, tłumaczeniach autentycznych inskrypcji hieroglificznych, takich jak kamień Rosetty. Znajdą się tam również cytaty tłumaczeń zapisków z papirusów oraz świętych tekstów, w tym również popularnej księgi umarłych.

Z pewnością tym, co warto docenić w omawianej kwestii jest wykorzystanie przez Lesley kilku dzieł, gdy odnosi się ona do jednej konkretnej myśli. Jest to rzadko spotykane, gdyż zazwyczaj przedstawia się nam kilka przeciwstawnych teorii w oparciu o tyle samo źródeł, z czego każde z nich odpowiada dokładnie jednej z podanych myśli.

Wszystko opisane zostało w naukowym tonie i, co ważne dla osób chcących kontynuować badanie tematu na własną rękę, gęsto oznaczone przypisami. Autorka, podając tradycje religijne związane z Totem, ani na chwilę nie traci czujności w przedstawianiu tych zjawisk jako ciekawostki historyczne, a nie, jak czasem zdarza się autorom tego typu książek, faktycznie działające formuły czy czynności.

Ogólna ocena

Książka “Thoth – The History of Ancient Egyptian God of Wisdom” jest z całą pewnością wartościową pozycją. W bardzo wyczerpujący sposób przedstawia ona jedno z ważniejszych bóstw tamtego panteonu, podając nawet tak unikatowe interpretacje jak negatywne aspekty Thota, czego na próżno można szukać w nielicznych zresztą książkach poświęconych owej mitologicznej postaci. Co więcej, wszystkie najciekawsze informacje w książce posiadają przypisy do bibliografii, co pozwala na łatwe dotarcie do jeszcze większych źródeł interesujących nas informacji. Wszystko ujęte jest w obiektywny, bezosobowy styl, przez co treść staje się bardzo przejrzysta i przyjemna w odbiorze. Ze spokojnym sercem mogę polecić ją wszystkim pasjonatom kultury i tradycji starożytnego Egiptu.

Zespół pasjonatów nieszablonowego myślenia oraz postępu intelektualnego, posiadający wieloletnie doświadczenie w obserwacji oraz analizie otaczającej rzeczywistości. Promotorzy kultury oraz doskonalenia się we wszystkich dziedzinach wiedzy. Wprawni badacze literatury ezoteryczno-okultystycznej oraz naukowej. Śmiali filozofowie czasów współczesnych, niestrudzeni w poszukiwaniu prawdy.

Leave a commentCzat
Anika
także nie musisz udawać niedostępnego laughing takie zagrywki na tą rodzinę nie działają
Anika
Dobra ja uciekam, do potem winking
Szerakles
To Ojciec i Syn ?
Szerakles
Dobra k**wa madness
Szerakles
Ciekawe co pomyśli o nas AAdministracja x D
Mareczek
Lol
Mareczek
AAdministracja
Mareczek
Już sugerujesz, że są anonimowymi alkoholikami? madness
Equraed
Ave!
Equraed
Ktoś tutaj zna się na ziółkach?
Anika
A czego potrzebujesz? smiling
Anika
Red wgl mówił, że będzie jakiś kurs zielarski tak btw madness
Mareczek
Ohoho, jakieś kursy się szykują?
Equraed
Czegoś co pomaga łatwiej wprowadzić się w stan euforii
Equraed
Ale żeby to nie trwało nie wiadomo ile
Mareczek
A już miałem polecić Ci jakąś indicę madness
Equraed
Także z dawkowaniem też poproszę, co łaska : D i nie oczekuję odpowiedzi typu "maruhułanen" : V
Mareczek
To niestety nie pomogę Ci z tym tematem :/
Anika
Ah jeśli o to chodzi to polecam wysiłek fizyczny smiling 3 razy w tygodniu. Wystarczy pobudzić s ciele odpowiednią mieszankę hormonów.
Equraed
grzebanie w ziemi też pomaga
Equraed
w ziemii też są zawarte związki, które pomagają wytworzyć odpowiednie hormony
Anika
Jeśli to będzie regularne i się przy tym zmęczysz to tak madness
Equraed
ale powiem tak - nie będę w środku rytuału gonił z łopatą po podwórku :V
Equraed
afk 30 min.
Anika
To zrób pezed rytem smiling albo zacznij się śmiać w trakcie. Czasem też działa
Anika
Nie potrzebujesz niewiadomo czego, żeby osiągnąć stan euforii tongue_out
Equraed
Jednak poszukam kogoś, kto zna się na ziołach, bo to, o czym piszesz jest mi znajome
Equraed
jasne, najszybciej przyjdzie włożenie ręki w szorty :V
Equraed
ok zw
Mareczek
Oj ty niegrzeczny zboczuszku
Mareczek
Poczekaj aż Lucek przyjdzie
Mareczek
To się Tobą zajmie jak należy winking
Anika
Poczekaj aż wbij**arbara laughing ona zrobi porządek
Anika
Wbij**arbara*
Anika
Ok serio? Bar bara jest na cenzurze? XD
Mareczek
Barbara jest takim gagatkiem że własnej cenzury się doczekała
Mareczek
madness
Anika
No chamstwo madness
Equraed
Czemu akurat on?
Equraed
Nie straszcie mnie, bo będę miał mokre sny
Equraed
szkoda rogówki, jeszcze mi zostało 26 rat do spłacenia ; /
Mareczek
Czemu?
Mareczek
Ja Ci pokażę czemu
Mareczek

Equraed
8 sekund... Pasuje
Equraed
w sensie mam dość x D
Lucek Mostowiak
Mareczek?
Lucek Mostowiak
Przyjechałeś synu już z Grabiny?
Lucek Mostowiak
Nie spodziewałem się, że tutaj cię zastanę.
Mareczek
Widzisz. Życie lubi zaskakiwać ojciec ^^
Lucek Mostowiak
Ty się przygotuj bo robią niedługo fake śmierć moją
Lucek Mostowiak
Pocieszaj matkę twoją
Lucek Mostowiak
Barbarę
Lucek Mostowiak
Barbara
Lucek Mostowiak
barbara
Lucek Mostowiak
hm myślałem, że będzie ukrywać to słowo jak wcześniej madness
Mareczek
Barabara?
Mareczek
Chcesz cenzurować małżonkę swą a matkę moją?
Lucek Mostowiak
ten sb ją cenzurował
Mareczek
Esbek? madness
Wszystkich użytkowników: 1

Statystyki

  • 76
  • 70

Website Security Test

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl