Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fresh-custom-code/bootstrap/pluginClass.php on line 116

Zielona dziewiątka: Babka

Babka zwyczajna czy plantago major – nieważne jak nazwiemy to zioło, jego historia i wręcz magiczne właściwości zadziwiają od dawien dawna. Dziś to udowodnimy!

 

Jedna z dziewięciu, a jedyna

 

W poprzednim artykule cyklu Zielona dziewiątka skupiliśmy się na pokrzywie. Można go przeczytać wchodząc tutaj. Tym razem zajmiemy się babką, jednak dla tych, którym ten temat wydaje się priorytetem przedstawimy skrótowo genezę nazwy naszego cyklu. Zielona dziewiątka odnosi się do dziewięciu ziół, za pomocą których nordyckie bóstwo, Odyn, wygnało z człowieka wszystkie choroby. Po tym dokonaniu przekazało wiedzę o tych nadzwyczajnych roślinach człowiekowi tak, by mógł samodzielnie pokonać trapiące go dolegliwości cielesne.i Można więc powiedzieć, że mitologia nordycka opowiada o początku istnienia ziołolecznictwa.

 

Zestawy „roślin na wszystko” różnią się między sobą w zależności od rejonu, ponieważ, jak łatwo zauważyć, nie wszędzie flora jest dokładnie taka sama. Zasada doboru ziół jest jednak niezmienna. Jak i to, że ma być ich dokładnie dziewięć. Ale o tym w innym artykule. Każde z prezentowanych w naszym cyklu zioło jest dostosowane do naszego regionu, więc nie trzeba martwić się czy aby na pewno znajdziemy opisywane tutaj rośliny. Są one u nas powszechnie dostępne, a jednocześnie na tyle niepozorne, że łatwo nie zauważyć jak często mijamy je w drodze do szkoły czy pracy.

 

Okiem alchemika

 

Solve et coagula. To słynne alchemiczne przysłowie brzmi w naszym języku: rozpuszczaj i scalaj. Alchemicy wierzą, że po wszechświecie krąży wciąż ta sama energia, która rozpada się i scala w zupełnie nowej postaci. Energia ta jest powiązana ze wszystkim i oddziałuje. Każda roślina posiada specyficzny wygląd i unikalne właściwości lecznicze. Uważa się, że właśnie dzięki tym cechom można zaobserwować pod jakim wpływem planetarnym znajduje się owe ziele. Babka ze względu na swój ciemny kolor, brak pięknych barwnych kwiatów i surową formę została zaklasyfikowana jako roślina pod władaniem Saturna.

 

Mityczne zielę

 

Bogini płodności występuje w każdej ze znanych nam kultur, jednak jej interpretacja w postaci mitów może się nieznacznie między sobą różnić. Przesłanie najczęściej jednak pozostaje takie samo.Późną jesienią – w listopadzie – bóstwo opuszcza nasz świat i udaje się do podziemi. Zabiera ze sobą zieleń i urodzaj, usypia lub przegania z tej ziemi zwierzęta. Wiosną znów wraca, by ponownie zbudzić przyrodę do życia. Nadejście bogini było wśród neolitycznych ludów celebrowane poprzez przeprowadzanie procesji przez specjalnie do tego wyznaczoną ścieżkę. Ta sama droga często służyła jako procesja pogrzebowa osób poświęconych w ofierze bóstwu. Ze względu na przekonanie, iż poświęceni ludzie w momencie złożenia ich w ofierze zyskują niebezpieczną moc, drogi wykonywano w taki sposób, by prowadziły prosto do celu – cmentarza, tak, by jak najszybciej donieść zagrażające innym zwłoki na miejsce. Karawan – jak do teraz w zwyczaju zostało – nie powinien nigdzie przystawać.

 

Pozostałości dróg umarłych, dróg duchów i dróg sakralnych z czasów neolitycznych i megalitycznych znajdujemy jeszcze dzisiaj. Są to między innymi celtyckie “fairy paths” (drogi elfów), “dodenwege” (drogi zmarłych) w Holandii, jak i inne tzw. “Leylines”. W wierzeniach ludów z tamtych czasów droga miała znaczenie przede wszystkim symboliczne: jako ścieżka cudów. Miała ona radykalnie zmieniać poglądy ludzi. Wzdłuż takiej drogi sam krajobraz staje się ikoną, odbiciem bogów. Były to drogi, po których przechadzali się przodkowie, bohaterowie kultury a nawet bogowie. Co ciekawe, w epoce neolitu babka występowała znacznie częściej niż dziś. Drogi, o których wcześniej była mowa były sumiennie plewione i czyszczone. Jedynie w.w. zioło było w stanie na nich rosnąć. Nic więc dziwnego, że babkę uznano za posłankę bogini wegetacji, a także boga/bogini zmarłych.

 

Królowa Dróg

 

Ze względu na fakt, iż babka bardzo chętnie rośnie przy drogach często kojarzona jest właśnie z nimi. By więc lepiej zrozumieć jaki obraz rysowała ona w ludzkich umysłach, musimy zapoznać się z symboliką samych szlaków. Dziś wydawać by się mogło, że miały one służyć jedynie do transportu i handlu. Tak na prawdę pierwsze drogi służyły celom kultowo-sakralnym, ponieważ neolityczny człowiek żył przede wszystkim w sakralnym uniwersum. Poruszone tutaj zagadnienie ma wiele różnych znaczeń, które wytworzyły się na przestrzeni wieków. ii Droga bardzo często kojarzona była z ludzkim losem czy życiem, które miały być niekończącą się wędrówką i odkrywaniem nowych, niepoznanych jeszcze horyzontów. Naturalnym więc było, iż otoczona została sferą sacrum.

 

Inną ciekawą interpretacją drogi jest postrzeganie jej jako granicy. Wyjaśnienie takiego skojarzenia można przedstawić w bardzo prosty sposób: zarys drogi był niemal zawsze bardzo wyraźny, więc można było rozróżnić dany teren na ten, gdzie znajduje się droga i ten, gdzie już jej nie ma. Określenie tego nie sprawiało nikomu żadnej trudności, gdyż granica szlaku była wyznaczana niezatartą linią.Ciekawym może wydawać się fakt, iż instytucja dawnych Słowian, Mir, nakazywała zachowanie spokoju i bezpieczeństwa w tak szczególnym miejscu, jakim jest droga.iii Skoro więc szlak dotyczył życia, a jednocześnie symbolizował granicę, naturalnym jest, że skojarzono go również z granicą ludzkiego żywota, czyli ze śmiercią. Wszystkie te aspekty przejęte zostały przez babkę, która stała się wręcz ich symbolem.

 

Nietypowe metody leczenia

 

W obszarze Morza Śródziemnego babkę od zawsze kojarzono z owcą. Zarówno starożytni Grecy, Egipcjanie jak i Arabowie nazywali ją “owczym językiem”. W przedazjatyckich czasach owca miała związek z tajemniczym bogiem uzdrowicieli. Jest ona również najważniejszym zwierzęciem wyroczni i zwierzęciem ofiarnym. W Egipcie poświęcona była Amonowi-Ra. Hermes, helleński bóg dróg i medyków również pojawiał się czasami jako baran. W Babilonii owca służyła leczącym kapłanom do diagnozowania choroby: chory wdmuchiwał w nozdrza owcy swój oddech, po czym zarzynano zwierzę i na podstawie oglądu jego wątroby medyk mógł ocenić z jakim “demonem choroby” miał do czynienia.

 

W pewnej relacji z II wieku po Chrystusie przedstawia się kobietę cierpiącą na bolesne zapalenie piersi. W terapeutycznym śnie ukazał jej się bóg uzdrowiciel, który poradził, by owca lizała językiem jej piersi i spijała z nich mleko. Jako, że taki zabieg byłby bardzo bolesny, więc kobieta przyłożyła sobie chłodzące liście “owczego języka” i została wyleczona.

 

Gdzie podziała się babka?

 

Pomimo tak dużego znaczenia, jakie przypisywano tej niezwykłej roślinie, aż do drugiej połowy XX w. nie znajdziemy babki w żadnej narodowej farmakopei, choć i w tym czasie była ona wspominana bardzo oszczędnie, a ilość oficjalnych dzieł, które w ogóle zawierały informacje o jej właściwościach leczniczych nadal była znikoma.Fakt ten wydaje się być dziwnym, zważywszy na to, iż wielu znamienitych zielarzy zalecało babkę na różne dolegliwości.

Dla przykładu, Paracelsus, XV-wieczny lekarz i przyrodnik, który miał duży wkład w rozwój medycyny współczesnej, zalecał tą roślinę do leczenia chorych nerek oraz powstrzymywania krwawienia. Z kolei znana niemiecka zakonnica, św. Hilegarda z Bingen, wykorzystywała całą roślinę zarówno do leczenia, jak i do ochrony duchowej. W ten sposób na “spędzanie piegów z twarzy” oraz krwawe wymioty zalecała okłady z soku ziela, korzeniami i liśćmi leczyła febrę, a jedzenie korzenia na czczo zapobiegać miało skutkom złych uroków. Poza wymienionymi wyżej osobistościami, zioło stosowane było również w terapiach znanych zielarzy takich jak: ksiądz Kunzle, zakonnik Kneipp i Maria Treben. Do leczenia obrażeń takie jak siniaki, otarcia czy niewielkie rany również wykorzystywano owe zioło. Widać więc, że mimo, iż w oficjalnych medycznych zapiskach informacji było niewiele, babka znajdowała w medycynie ludowej bardzo ważne miejsce.iv

 

Dzisiaj w ziołolecznictwie

 

Współcześni naukowcy potwierdzili niemal wszystko to co dawni zielarze wiedzieli od wieków na temat zastosowań babki w terapiach domowych. Zarówno ziele babki jak i jej korzenie nadają się jako surowiec leczniczy. Wszystkich jej cudownych przymiotów nie sposób wymienić w jednym artykule, jednak jej najbardziej znanymi i przydatnymi właściwościami jest oczyszczanie organizmu z toksyn (świetnie sprawdza się przy ukąszeniach owadów), tamowanie krwi, rozkurczanie mięśni (pomocna zwłaszcza przy skurczach), zbijanie gorączki, rozrzedzanie flegmy i wzmacnianie żołądka po ciężkiej pracy.v

Babka jest również ważnym sojusznikiem w walce o zdrową i estetycznie wyglądającą skórę. Wygładza zmarszczki, napinając jej powierzchnię, działa odtruwająco, sprawia, że mikrourazy skóry goją się znacznie szybciej, a nawet jest w stanie wyleczyć egzemę. By pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości wystarczy zebrane zielę zmiksować z olejem kokosowym, awokado albo oliwą, wetrzeć w skórę i pozostawić do wchłonięcia na 15-20 min. Następnie usuwa się resztki maski. By ujrzeć skutek takiej terapii należy ją wykonywać 3 razy w ciągu tygodnia przez dwa tygodnie.vi

 

Babka szerokolistka czy wąskolistna?

 

W Polsce powszechnie rosną dwa rodzaje babki: szerokolistna i wąskolistna. Obie mają właściwości lecznicze i są jadalne. Zarówno liście, łodygi, kwiaty pędy oraz nasiona można spożywać bez obaw o zatrucie. W smaku są podobne do ciemnego jarmużu – cierpkie z odrobiną goryczy. Dodając je do sałatki warto przygotować prosty dressing z oliwy, cytryny i soli. Zabiją one nieprzyjemne smaki i pozostawią wszystkie dobroczynne składniki rośliny.

Do jedzenia warto wybrać babkę szerokolistną przez wzgląd na to, iż jej liście są znacznie większe od drugiego omawianego gatunku. Zbieranie jej zaoszczędzi czasu i wysiłku, a efekt będzie taki sam w obu przypadkach.

Wypatrując liści babki na surowiec zielarski warto zainteresować się jednak babką wąskolistną. Ma ona większe stężenie substancji czynnych, przez co działą intensywniej od jej krewnej – babki szerokolistnej.vii

 

Kilka przepisów na pożegnanie

 

Herbata na przeziębienia i choroby płuc:

– 1 łyżka liści babki

– 1 filiżanka wody

Zalać surowiec gorącą, ale nie wrzącą wodą (80 stopni Celsiusza), parzyć pod przykryciem przez 15 min. Napar działa uspokajająco i wykrzuśnie przy nieżytach oskrzeli i płuc.

 

Sok ze świeżych liści babki:

– 1kg świeżych liści babki

Liście umyć w ciepłej wodzie, drobno pokroić i wycisnąć w wyciskarce (najlepiej wolnoobrotowej). Przecisnąć przez gazę i wlać do ciemnej szklanej butelki. Spożywać rozcieńczony z wodą w proporcji 2:1. Można doprawić miodem do smaku. Kuracja ta oczyszcza organizm z toksyn. Zewnętrznie można stosować na oparzenia, wrzody, ukąszenia owadów, żylaki i inne problemy skórne.

 

Odżywcza maseczka wygładzająca zmarszczki:

– garść liści babki wąskolistnej (może być również szerokolistna)

– 3 łyżki oleju (najlepiej kokosowego, z awokado lub oliwy)

– 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Wszystko zmiksować i nałożyć na 15 – 20 min na twarz lub ciało. Wykonywać 3 razy w tygodniu przez 2 tygodnie. Następnie zrobić tydzień przerwy. Cykl powtarzać do uzyskania konkretnego efektu.

 

Zdrowa sałatka z babką:

– 120g młodych liści babki

– 50g liści pokrzywy

– 80g cebuli

– 50g chrzanu

– 1 jajko

– kwaśna śmietana

– sól

– ocet

Liście sparzyć gorącą wodą, odsączyć i drobno pokroić. Dodać posiekaną cebulę i jajko oraz starty chrzan, sól i ocet do smaku. Wszystko zaprawić śmietaną.viii


Przypisy:

i W. D. Storl: Zioła lecznicze i magiczne, Białystok 2009, s. 7.

ii Tamże, s. 119-120.

iii P. Kowalski: Leksykon – znaki świata: omen, przesąd, znaczenie, Warszawa 1998.

iv H. Różański: Plantago lanceolata Linne – Babka lancetowata w XIX wieku, dostępne w: link

v W. D. Storl: Zioła…, s. 131.

vi S. Boutenko: Dzika spiżarnia, czyli zbieractwo dla początkujących, Białystok 2016, s. 177.

vii Tamże, s. 176.

viii W. D. Storl: Zioła lecznicze, s. 139.

Zostaw wiadomość

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Website Security Test

Znajdziesz nas

Blogi

  • Krakowski Stańczyk

    Hucpa, swawola i łajdactwo w jednym.

  • Zielarski Alembik

    Zielono, zdrowo i ładnie. Czyli Cynthia w swoim żywiole ;)

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl