Znaki zodiaku: wprowadzenie

Znaki zodiaku są rozpoznawalne dla większości osób na świecie – prawdopodobnie każdy ma świadomość towarzyszącego mu symbolu zodiakalnego, generowanego przez datę urodzenia. Niejednokrotnie można spotkać się z twierdzeniem, że określony znak zodiaku wpływa na ludzką osobowość, kreując cechy charakteru oraz wpływając na wydarzenia dnia codziennego. Czym tak naprawdę są znaki zodiaku i czy oddziałują w realny sposób na ludzkie życie?

Czym jest zodiak?

Pojęcie znaków zodiaku jest stwierdzeniem głównie kojarzonym z horoskopami – dzięki znajomości własnego zodiakalnego symbolu możliwe staje się sporządzenie orientacyjnych informacji, odnoszących się do konkretnych wydarzeń. Warto jednak w odniesieniu do podejmowanej tematyki zastanowić się, czym jest zodiak – zwłaszcza w astronomicznym znaczeniu.

Określenie “zodiak” odwołuje się do gwiazdozbiorów, które tworzone są poprzez ekliptykę – koło, wyznaczane przez ruch Ziemi wokół Słońca. Ekliptyka wyznacza trasę Słońca w sferze niebieskiej. Środek Słońca znajduje się w każdym z dwunastu gwiazdozbiorów przez około miesiąc, stąd dwanaście ogólnie rozpoznawalnych i znanych powszechnie znaków zodiaku. Zodiakiem jest więc pas na sferze niebieskiej, w obrębie którego Słońce widoczne jest z Ziemi.

Zodiak zwrotnikowy jest sferą, po której porusza się nie tylko Słońce, lecz również Księżyc i inne ciała niebieskie, asteroidy oraz planety. Ekliptyka nazywana jest energetycznym polem, a obecna w niej energia determinuje specyfikę znaków zodiaku.

Jak powstały znaki zodiaku?

Obowiązujące obecnie w kulturze europejskiej nazwy znaków zodiaków stanowią odzwierciedlenie nazw gwiazdozbiorów, które zostały nadane około czterech tysięcy lat temu przez Sumerów. Babilońscy astronomowie podzielili wspomnianą wcześniej ekliptykę na dwanaście części (co nastąpiło około 6 wieku p.n.e.). Stanowiło to skomplikowaną procedurę, w wyniku której niektóre konstelacje zostały zmniejszone i zmieniły swój zakres. Można wobec tego uznać, że znaki zodiaku zostały wygenerowane wskutek podziału rocznego obiegu Ziemi wokół Słońca na dwanaście równych odcinków.

Gwiazdozbiory zodiakalne powstawały na przestrzeni tysięcy lat – przypuszczalnie obserwatorzy nieba w starożytności dążyli do oznaczenia charakterystycznych i istotnych miejsc poprzez przypisanie im odpowiednich symboli. W podobnym przypadku gwiazdozbiory zodiakalne stałyby się znacznikami wybranych miejsc.i

Warto zaznaczyć, że podział znaków zodiaku w aspekcie astrologicznym nie jest prosty. Uwzględnia on różnorodne i niejednokrotnie wyjątkowo skomplikowane aspekty, które współtworzą harmonijną całość. W związku z tym podczas określania specyfikacji danego znaku zodiaku oraz podejmowania prób napisania horoskopu, istotne staje się uwzględnienie specyfiki znaków.

We wspomnianym podziale wyróżnia się więc znaki ze względu na przyjęte kryteria:

– polaryzacji: pozytywne i negatywne,

– wynikające z żywiołów – ogniste, wodne, powietrzne i ziemne,

– kardynalne (ze względu na poruszaną jakość),

– stałe i zmienne (dynamika znaków)

Znaki zodiaku w horoskopach

Jak już zostało wspomniane, znaki zodiaku to symbole przyjęte w powszechnej świadomości jako horoskopy. Przepowiednie i wróżby terminowe są jednymi z najbardziej popularnych sposobów na określenie przyszłych wydarzeń w mniej lub bardziej dokładnym stopniu. Warto wobec tego zastanowić się, czy powszechnie dostępne i masowo czytane horoskopy mają faktyczne znaczenie oraz na jakiej podstawie są one tworzone.

Generowanie horoskopów okazuje się być skomplikowanym przedsięwzięciem, ponieważ niezbędne staje się wzięcie pod uwagę dużej ilości wpływów, determinujących ewentualne wydarzenia i uwzględnienie roli konkretnej w nich osoby. Tworzenie horoskopu dla danego znaku zodiaku wymaga więc poznania i oswojenia się z językiem astrologicznych symboli. Znaki zodiaku oznaczają w nim sposób podejmowanych działań, z kolei planety opisują konkretne cechy zachowań oraz ich skutki. Istnieją również żywioły, które należy uwzględnić podczas generowania horoskopu.ii

Znaki zodiaku stanowią jak widać jedynie cząstkę faktycznej całości. Można wobec tego stwierdzić, że przypisywane im znaczenie nie jest aż tak duże, jak zwykło się powszechnie uważać.

Jak znaki zodiaku oddziałują na osobowość?

Kontrowersyjna wydaje się teza odnosząca się do oddziaływania konkretnego znaku zodiaku na ludzki charakter i sposób funkcjonowania człowieka. Niejednokrotnie podobne twierdzenie wiązane jest z kwestiami ezoterycznymi, magicznymi lub wierzeniami o podłożu religijnym. Istnieją osoby ściśle wiążące wydarzenia swojego życia z horoskopem, wynikającym z położenia Słońca w określonym gwiazdozbiorze. Inni z kolei odrzucają tezy o jakimkolwiek oddziaływaniu zodiakalnych wpływów na codzienną rzeczywistość.

Wiara w znaki zodiaku oraz w ich znaczenie jest kwestią indywidualną, uzależnioną od konkretnego światopoglądu, doświadczeń oraz sposobu pojmowania rzeczywistości. Warto zaznaczyć, że osoby świadome znaczenia poszczególnych symboli zodiakalnych wykazują tendencję do wykształcenia w sobie określonych cech, charakterystycznych dla danego znaku zodiaku. Brak świadomości i podstawowej wiedzy dotyczącej znaczenia zodiakalnych symboli generuje większą rozbieżność pomiędzy faktycznymi cechami osobowościowymi danej osoby, a przypisywanym jej przez astrologię charakterem.

Należy podkreślić, że nie sposób określić charakteru, osobowości i sposobu bycia danego człowieka wyłącznie przez pryzmat towarzyszącego mu znaku zodiaku – niezaprzeczalnie na całokształt ludzkiego funkcjonowania składają się jego doświadczenia, aspekty wychowawcze i środowiskowe oraz inne kwestie, determinujące ludzką postawę. Znaki zodiaku określają jedynie ogólne możliwości danej osoby, spośród których może ona czerpać inspiracje – nie warto traktować ich dosłownie, lecz dokonywać korekty ich znaczenia, uwzględniając wspomniane powyżej kwestie.iii

Kilka słów na zakończenie zodiakalnych rozważań…

Reasumując, można uznać że zainteresowanie znakami zodiaku oraz ich pochodzeniem jest całkowicie zrozumiałe – ich wpływ na ludzką rzeczywistość może być akceptowany lub odrzucany, jednak obecność zodiaku w sferze niebieskiej nie może zostać zanegowana. Osoby wykazujące zainteresowanie podnoszonymi w powyższym artykule tezami z pewnością pogłębią swoją wiedzę w indywidualnym zakresie.

W odniesieniu do horoskopów i wiary w ich wytyczne – warto pamiętać, że każdy znak zodiaku stanowi jedynie część układanki, na którą składa się nasza osoba. Istotny w tym zagadnieniu jest fakt, iż kształtują nas także czynniki zewnętrzne, nierzadko bardzo trudne do przewidzenia. Osoby z zupełnie innymi wpływami zodiakalnymi również mogą w pewnej mierze kształtować nasz charakter, gdyż nasze zachowanie, poza wrodzonymi cechami wynikającymi z naszego horoskopu może zostać wzbogacone o cechy nabyte wskutek różnych wydarzeń.

Człowiek, jako holistyczna całość powinien być ujmowany również jako jednostka, której osobowość, charakter i sposób bycia wykształciły się w drodze nabywanych doświadczeń oraz nauki. Niezaprzeczalnie jednak wiedza astrologiczna o zodiakach i gwiazdozbiorach może stać się ciekawą formą rozwoju, dzięki której adept owej sztuki będzie mógł zrozumieć przynajmniej część tak skomplikowanej istoty jaką jest człowiek.

Artykuł ten stanowi poglądowy wstęp do tematyki znaków zodiaku. Konkretne własności zostaną omówione w kolejnych artykułach. Osobom początkującym w tej tematyce polecamy śledzenie kolejnych artykułów. W chronologicznej kolejności, po zgłębieniu opisanych podstaw znaków zodiaku, rekomendowane jest poznanie teorii znaków słonecznych, opisanych w artykule: link.


Przypisy:

i G. Kopacki: Znaki zodiaku i gwiazdozbiory zodiakalne, Wrocław 2015, s. 16-19.

ii J. Hampar: Astrologia dla początkujących, Białystok 2013, s. 46.

iii H. Rekus: Astrologia: Zodiak, Białystok 2008, s. 9-14.

Zespół pasjonatów nieszablonowego myślenia oraz postępu intelektualnego, posiadający wieloletnie doświadczenie w obserwacji oraz analizie otaczającej rzeczywistości. Promotorzy kultury oraz doskonalenia się we wszystkich dziedzinach wiedzy. Wprawni badacze literatury ezoteryczno-okultystycznej oraz naukowej. Śmiali filozofowie czasów współczesnych, niestrudzeni w poszukiwaniu prawdy.

Leave a commentCzat
Szerakles
Niechaj i tak Będzie
Mareczek
Możesz mnie nawet zwać Marcusem Wielkim jeśli zechcesz
Mareczek
Dobra, muszę się ogarnąć zanim Lucjan wróci. Nie chcę mieć boruty na chacie
Mareczek
Do później zacny człecze
Szerakles
Zacnyś jesteś
Szerakles
Do Wieczora
Anika
madness
Anika
toś widzę z ta sama krew co Lucek laughing
Anika
a pokój już posprzątałeś? laughing
Szerakles
Hoża Jesteś
Anika
Szerakles sądzę, że nie masz czego się obawiać laughing nie pamiętam, żeby syn Lucka miał odchyły madness
Szerakles
Ale to ccie Zgubi mała Nieżądnico ....
Szerakles
Cóż Pszepraszam
Szerakles
Miewam takie Napady złego zachowania
Anika
także nie musisz udawać niedostępnego laughing takie zagrywki na tą rodzinę nie działają
Anika
Dobra ja uciekam, do potem winking
Szerakles
To Ojciec i Syn ?
Szerakles
Dobra k**wa madness
Szerakles
Ciekawe co pomyśli o nas AAdministracja x D
Mareczek
Lol
Mareczek
AAdministracja
Mareczek
Już sugerujesz, że są anonimowymi alkoholikami? madness
Equraed
Ave!
Equraed
Ktoś tutaj zna się na ziółkach?
Anika
A czego potrzebujesz? smiling
Anika
Red wgl mówił, że będzie jakiś kurs zielarski tak btw madness
Mareczek
Ohoho, jakieś kursy się szykują?
Equraed
Czegoś co pomaga łatwiej wprowadzić się w stan euforii
Equraed
Ale żeby to nie trwało nie wiadomo ile
Mareczek
A już miałem polecić Ci jakąś indicę madness
Equraed
Także z dawkowaniem też poproszę, co łaska : D i nie oczekuję odpowiedzi typu "maruhułanen" : V
Mareczek
To niestety nie pomogę Ci z tym tematem :/
Anika
Ah jeśli o to chodzi to polecam wysiłek fizyczny smiling 3 razy w tygodniu. Wystarczy pobudzić s ciele odpowiednią mieszankę hormonów.
Equraed
grzebanie w ziemi też pomaga
Equraed
w ziemii też są zawarte związki, które pomagają wytworzyć odpowiednie hormony
Anika
Jeśli to będzie regularne i się przy tym zmęczysz to tak madness
Equraed
ale powiem tak - nie będę w środku rytuału gonił z łopatą po podwórku :V
Equraed
afk 30 min.
Anika
To zrób pezed rytem smiling albo zacznij się śmiać w trakcie. Czasem też działa
Anika
Nie potrzebujesz niewiadomo czego, żeby osiągnąć stan euforii tongue_out
Equraed
Jednak poszukam kogoś, kto zna się na ziołach, bo to, o czym piszesz jest mi znajome
Equraed
jasne, najszybciej przyjdzie włożenie ręki w szorty :V
Equraed
ok zw
Mareczek
Oj ty niegrzeczny zboczuszku
Mareczek
Poczekaj aż Lucek przyjdzie
Mareczek
To się Tobą zajmie jak należy winking
Anika
Poczekaj aż wbij**arbara laughing ona zrobi porządek
Anika
Wbij**arbara*
Anika
Ok serio? Bar bara jest na cenzurze? XD
Mareczek
Barbara jest takim gagatkiem że własnej cenzury się doczekała
Mareczek
madness
Anika
No chamstwo madness
Equraed
Czemu akurat on?
Equraed
Nie straszcie mnie, bo będę miał mokre sny
Equraed
szkoda rogówki, jeszcze mi zostało 26 rat do spłacenia ; /
Mareczek
Czemu?
Mareczek
Ja Ci pokażę czemu
Mareczek

Equraed
8 sekund... Pasuje
Equraed
w sensie mam dość x D
Wszystkich użytkowników: 1

Statystyki

  • 90 066
  • 69

Website Security Test

Copyright 2017 © All Rights Reserved Okult.pl     Designed by Okult.pl